Zatímco se po světě šíří protiuprchlické nálady, začlenění imigrantů do demokratického systému zemí, jež je přijaly, může být klíčovým v boji s nedůvěrou a rozdělením společnosti.

Jakkoli se větší část veřejné debaty okolo migrace soustřeďuje na tak zásadní otázky, jako je humanitární pomoc a socioekonomické a bezpečnostní důsledky skutečnosti, že určitá země přijala tisíce osob, může se účast běženců na občanském a politickém životě společnosti, byť často přehlížená, stát v dlouhodobém ohledu stejně důležitým tématem.

Na uprchlíky se často pohlíží jako na pasivní příjemce pomoci nebo jako na kolektivní oběti problémů v jejich domovských zemích. A jen velmi zřídka si uvědomujeme, že běženci mají potenciál stát se dvojími politickými činiteli, když na jedné straně zůstávají občany svých zemí a zároveň se stávají součástí společností ve státech, které je přijaly.

Za poslední dva roky uskutečnila organizace IDEA, pro niž pracuji, celkem 638 rozhovorů s uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu, Jižního Súdánu, Somálska a Demokratické republiky Kongo. Zjistili jsme, že čím více se určitá země věnovala všeobecné inkluzi, tím více usilovala o to, aby chránila základní práva běženců.

Existuje pět základních důvodů, proč je účast uprchlíků na politickém životě země tak důležitá − vedle samotného aktu chození k volbám a skutečnosti, že mají volební právo.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru