Existují všechny důvody vážně se zamyslet nad tím, jak se může mnohé změnit, když ženy a muži budou ve světě sdílet mocenské posty rovným dílem.

Po pětatřicet let trvající kariéře v islandské politice jsem dospěla k závěru, že ženy jsou všeobecně schopnější zajistit ve společnosti spravedlnost než muži. Svět by se vskutku stal lepším místem, pokud by u moci byl stejný počet mužů i žen. Má šance vyzkoušet si tuto teorii přišla v roce 2009, když jsem se stala premiérkou Islandu v době, kdy země procházela obdobím akutní hospodářské krize.

Situace v zemi tehdy byla bezprecedentní. Spousta lidí přišla o své úspory a dluhy většiny domácností nabyly nezvladatelných rozměrů. Island sám byl na pokraji bankrotu. Má vláda byla rozhodnuta hájit systém sociálního zabezpečení, ačkoliv bylo zapotřebí provést rozsáhlé škrty. Naštěstí jsme byli schopni nasměrovat zemi od propasti pryč.

Jsem přesvědčena, že důležitým faktorem našeho úspěchu byla role, kterou v mé vládě sehrály ženy.

Po třinácti letech jako ministryně jsem na vlastní oči viděla, jak prospěšnou věcí byla různorodost názorů a postojů u jednacího stolu. Zažila jsem časy, kdy jsem byla jedinou ženou ve vládním kabinetu a ze strany svých mužských kolegů jsem často čelila nesouhlasu a negativním reakcím. V roce 2009 jsem stála v čele vlády, v níž byl poprvé v islandské historii stejný počet mužů a žen. Zkušenost mi ukázala, že ženy jsou často příznivěji nakloněny budování silného systému sociálního zabezpečení a po finanční krizi byl takovýto systém základem toho, aby se podařilo zajistit základní potřeby lidí, snížit nezaměstnanost a chránit nízkopříjmové rodiny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru