Události posledních dní v zemích střední Evropy nabízejí jeden společný zajímavý úhel pohledu na země, které se vymanily z komunistické totality. V Polsku vypukl korupční skandál, když si šéf finančního dohledu řekl majiteli banky v potížích o úplatek výměnou za přimhouření oka. Na Slovensku policie předvolala organizátory protivládních demonstrací k výslechu poté, co obdržela anonymní trestní oznámení, které hovořilo o pokusu o puč a napojení na George Sorose. Maďarští diplomaté propašovali do Maďarska bývalého makedonského premiéra, který měl doma nastoupit kvůli korupci do vězení. Místo toho požádal v Budapešti o azyl. A o případu Babiš junior se netřeba rozepisovat.

Co je společným jmenovatelem těchto afér, které každá jinou silou a jiným způsobem zahýbaly tou či onou společností? Téměř třicet let po pádu socialismu a budování demokratického zřízení práce důležitých státních institucí jako policie nebo prokuratury vyvolávají pochybnosti, zda dokážou odolat politickému tlaku.

Nejde jen o policisty či soudce, naprostá většina z nich se snaží pracovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jde spíš o nastavení systému, který se ze socialismu přehoupl do divokého postkomunismu, jenž se jen pozvolna kultivuje směrem k fungující liberální demokracii.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru