Pátou nejhorší zemí v rámci Severoatlantické aliance (NATO) ve výdajích na armádu je právě Česko, které na ni dává částku ve výši jen o něco více než jedno procento hrubého domácího produktu. Členské státy se přitom zavázaly, že na ni budou přispívat dvěma procenty, což momentálně splňuje pouze pět z nich. Obzvlášť americký prezident Donald Trump ale v posledních měsících vyžaduje, aby tento závazek skutečně dodržovali i evropští spojenci. Navyšovat rozpočet na obranu k oné metě se proto chystá i Česko.

"Česká republika je odhodlána u výdajů na obranu dosáhnout této hranice do roku 2024, jak se také formálně zavázala na summitu NATO ve Walesu v roce 2014," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor s tím, že jako průběžný cíl je stanovený rok 2021, kdy by výdaje měly dosáhnout hranice 1,4 procenta domácího produktu.

Přestože se výdaje na českou armádu skutečně zvedají, bezpečnostní analytik a bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar pochybuje, že Česko stanovený cíl v uvedeném čase splní. "Pokud budeme pokračovat tak, jak pokračujeme, tak to v danou chvíli není reálné," řekl Pojar. V následujících třech letech se plánuje, že se armádní výdaje zvednou každoročně o jednu desetinu HDP, další tři roky pak o dvě desetiny. Pojar však upozorňuje, že se armádě nedaří v plném rozsahu utrácet naplánovaný rozpočet.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.