Na střední školy přichází spousta studentů, kteří na maturitu nemají, nakonec ji neudělají a skončí bez potřebné kvalifikace, prohlašují hejtmani. Kraje jsou zřizovateli většiny středních škol a po ministru školství Robertu Plagovi (ANO) opětovně žádají zavedení přísnějšího hodnocení u přijímacích zkoušek. Jejich návrh na stanovení minimální bodové hranice pro přijetí žáků na maturitní obory ministr odmítá, hejtmani ale trvají na svém. Považují za chybu, že o přijetí rozhodují ředitelé jednotlivých škol, přestože se v Česku dělají od loňska na všechny maturitní obory jednotné přijímací zkoušky.

"Situace je v tomto směru tristní," sdělila HN hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, která vede Asociaci krajů a je zároveň poslankyní za ANO. Podle ní není možné, aby školy s maturitou braly dál téměř každého, včetně těch, kteří neudělají povinné státní zkoušky z češtiny a matematiky. "Byli bychom rádi, aby s nějakým návrhem přišel ministr. Z jeho strany však aktivita není. Proto musíme připravit něco my, kteří vidíme, že věc je opravdu vážná, až kritická," podotýká.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.