Dvojitá irská či nizozemský sendvič jsou názvy pro daňovou optimalizaci, kterou používají technologické giganty k tomu, aby v Evropě platily co nejméně na daních. Jak to vypadá v reálu, ukazuje příklad ­Irska, které je, co se týká sídla takových společností, Mekkou Evropy. Přestože nabízí nejnižší zdanění firem, digitální korporace tu neplatí ani oněch požadovaných 12,5 procenta. Například Google Ireland, který prodává reklamu po celé Evropě, vykázal zisky před zdaněním ve výši 1,33 miliardy eur při obratu 32,2 miliardy eur.

Reálně odvedená daň v Irsku činila 170,9 milionu eur, tedy lehce nad jedno procento. Zbytek společnost "zdaňuje" nulovou sazbou na Bermudách prostřednictvím další společnosti. Irský ministr financí Michael Noonan sice v roce 2014 oznámil, že "dvojitá irská" skončí pro nové firmy od roku 2015, nicméně společnosti, které tuto strukturu používají, dostaly "přechodné období" až do roku 2020. Sám Google tvrdí, že odvádí na daních dost − ve Spojených státech.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru