Spojené státy a Čína od ledna nejméně na 90 dní složí zbraně v obchodní válce. Příměří, které zástupci dvou největších ekonomik světa uzavřeli na víkendovém summitu zemí G20 v argentinském Buenos Aires, je vítanou vzpruhou pro akciové trhy v podstatě na celém světě.

Investoři ocenili, že se místo kladení stále nových bariér obě strany dohodly, že se v příštích měsících pokusí vyjednat obchodní dohodu, která by měla kromě cel vymezit pravidla v oblasti ochrany duševního vlastnictví či transferu technologií a rozšířit přístup amerických firem na čínský trh.

Americký prezident Donald Trump tak oproti původním plánům od 1. ledna nezvýší cla na dovoz čínského zboží v objemu 200 mi­liard dolarů. Podle americké strany navíc Čína souhlasila s tím, že obnoví nákupy zemědělských plodin, zejména sójových bobů. Tento krok by měl částečně zmenšit schodek americké obchodní bilance vůči Číně.

1,85 procenta

si v pondělí připsal klíčový německý index DAX. Pro frankfurtskou burzu šlo o největší jednodenní nárůst od konce letošního července.

Index světových akcií MSCI rostl v průběhu dne zhruba o 1,5 procenta a dostal se na nejvyšší hodnoty od začátku listopadu. Dařilo se i akciím v Asii, Evropě a Americe. Ukazatel čínských burz v Šanghaji a Šen-čenu poskočil nahoru dokonce téměř o tři procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.