Podle průzkumu ČSOB třetina firem považuje povinné periodické preventivní prohlídky u lékaře za zbytečné a nejraději by je zrušila. Navíc jsou drahé a ze zákona je hradí zaměstnavatel. Pro lékaře sice představují dodatečný zdroj příjmů, nicméně ani oni z nich nejsou vždy nadšeni, protože aby mohli vystavit posudek, musí mít o pacientovi všechny informace a ty často postrádají. V mnoha případech se tak stává vyšetření formalitou, což je důvod, proč se tyto prohlídky letos umístily na třetím místě v anketě Absurdita roku. Ministerstvo zdravotnictví ale nechce na praxi, kterou zná zákon od roku 2012, nic měnit. A má podle všeho pravdu.

Čistě teoreticky totiž kromě těchto povinných zaměstnaneckých prohlídek existují povinné prohlídky, které každé dva roky hradí veřejné zdravotní pojištění. Každý občan by tak měl být pod drobnohledem, co se týká zraku, sluchu, tlaku, obezity, hladiny cholesterolu a cukru. Mimoto zdravotní pojištění hradí ženám screening prsu, všem pak po dosažení určitého věku preventivní vyšetření střev a ledvin. I tyto prohlídky jsou povinné a při jejich nedodržení hrozí pokuta.

Jenže − podle lékařů na tyto prohlídky chodí jen pětina, maximálně třetina pacientů, zbytek je ignoruje. Co se týká pokut, zákon sice říká, že se má pacient dostavit na vyzvání, protože ale není úplně jasné, kdo to má nařídit, nejsou ani známé statistiky pokut. V tomto ohledu proto platí, že zaměstnanecké prohlídky nahrazují prevenci, o kterou by se sice měl každý starat sám, ale málokdo to dělá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru