Prezident Francie mohl zatroubit na ústup, nebo dát najevo odhodlání vytrvat. Zvolil si třetí cestu. Přiznal kus vlastních chyb, dal na stůl několik okamžitých zlepšení situace těch nejohroženějších a zároveň se nevzdal původních cílů. Jako plán logické, jako působivý lék jen stěží.

Po svém pondělním projevu nemůže Emmanuel Macron doufat, že obnoví v zemi sociální smír, ale nanejvýš příměří. A i když se mu to podaří, jeho křehkost prověří už nejbližší sobota. I nadále největší riziko ale představuje on sám, a proto nesáhl k výměně premiéra, ve Francii nejobvyklejšímu řešení prezidentských potíží. "Žluté vesty" totiž nevolaly po demisi Édouarda Philippa, ale jen Emmanuela Macrona.

Se vzbouřenou částí společnosti, která nemá podobu nějaké organizace, těžko vyjednávat − koneckonců v prezidentově třináctiminutovém projevu ani jednou tento výraz nezazněl. Proto bylo také vyloučené uchýlit se k politickému řešení, jaké by představovaly nové volby prezidenta nebo Národního shromáždění.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru