Na okraji Lázní Bohdaneč, u fotbalového stadionu, stojí oplocený soubor budov se žlutou fasádou. Podle pamětníků tam ještě před 10 lety byl jezdecký areál se stájemi. V nájmu zde dlouhá léta působila parkúrová stáj Ladislava Kmoníčka. Jedním ze svěřenců tohoto jezdeckého instruktora byla i Jana Mayerová, rozená Nagyová.

Žena původem ze Slovenska, která je trestně stíhána v dotační kauze Čapí hnízdo. Společně s premiérem Andrejem Babišem.

Mayerová v Bohdanči po jistý čas údajně i bydlela. "Pravda je, že sem ještě v dalších letech chodily dopisy psané na jméno Nagyová a já je vracela na poštu," vzpomíná Renata Petržílková, která bohdanečské nemovitosti vlastní od roku 2010.

Zdánlivě nedůležitý detail s Farmou Čapí hnízdo na Benešovsku souvisí. Několik lidí z okruhu Mayerové říká, že prvotním impulzem, proč se tato žena v přípravě "Babišova projektu" začala angažovat, byla starost o koně, nejen o dva vlastní. Když se totiž kvůli změněné rodinné situaci rozhodla Pardubicko opustit, hledala náhradní ustájení. Načas zakotvila ve stáji nedaleko Konopiště. A s Babišovou rodinou se domluvila na spolupráci při výstavbě zcela nového komplexu u nedalekých Olbramovic. Však také Čapí hnízdo od počátku počítalo s velkoryse řešenými stájemi, výběhy a jízdárnou.

Babišova vědma

Rodačka z Košic s krajanem Andrejem Babišem spojila podstatnou část kariéry. Nejen v koncernu Agrofert. Když v roce 2014 vstoupil Babiš do vlády, dělala mu na ministerstvu financí poradkyni pro evropské fondy. Za Babišovo hnutí ANO byla náměstkyní jihlavského primátora. Žena, která se ve volném čase věnuje i astrologii, Babišovi před lety vstup do politiky doporučila, neboť vycítila, že je ideální konstelace hvězd. "Marně jsem ho přesvědčovala, že nestačí, aby pořád jen nadával, jak nic nefunguje, a sám si to šel vyzkoušet. Rozčílil se na mě, že jsem naivní, když nevím, že všichni kradou a stejně nic změnit nejde," zavzpomínala v roce 2016 pro týdeník Ekonom.

Dokreslením celého "koňského" příběhu je skutečnost, že bohdanečský instruktor Kmoníček dnes pracuje v Jezdeckém oddíle Čapí hnízdo a podle informačního systému České jezdecké federace trénuje i Babišovu mladší dceru Vivien.

Mayerová se ke své cestě z Bohdanče na "Čapák" zatím nevyjádřila, ačkoliv ji o to HN vícekrát žádaly. Pro regionální server Občasník.eu z Vysočiny − který nyní používá jako svůj hlavní komunikační kanál − před časem nicméně uvedla, že koně byli "hlavní důvod, proč se do toho celého zamotala".

I Babiš nedávno v TV Nova uvedl, že na počátku projektu byli koně.

S nápadem na vybudování farmy podle premiéra přišla jeho starší dcera Adriana společně "s jednou přítelkyní, která také měla koně". Nejspíše měl na mysli Mayerovou.

A Mayerové teď, tak jako Babišovi a členům jeho rodiny, hrozí vězení, pokud se prokáže jejich vina v kauze dotačního podvodu při stavbě Čapího hnízda.

U Kořínkové asistentkou

"Prý mám syndrom Johanky z Arku. Upřímně, skončit jako ona bych si nepřála, ale vyloučit se to nedá. Již několikrát jsem cítila hořící hranici," popsala loni Mayerová sama sebe na webu hnutí ANO.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.