Letošní rok byl pro sedmdesátiletého Josefa Hoffmanna hodně divoký. Podstoupil sérii složitých srdečních a cévních operací, všechny při plném vědomí. Prodělal "generální opravu" téměř všech tepen v těle, dostal novou umělou srdeční chlopeň.

"Měl kombinaci snad všech onemocnění, která kardiologie zná," říká Jiří Bonaventura z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Spolu s ostatními lékaři, kteří Hoffmanna ošetřovali, jej překvapilo pacientovo rychlé uzdravování. Dva dny po operaci krční tepny už zase stál v kuchyni smíchovské hospody a vařil. "Při jedné z posledních návštěv v nemocnici mi lékaři říkali, že můj případ je takový malý zázrak," směje se.

Všechno začalo o loňských Vánocích, na Štěpána. Hof­fmannovi se najednou udělalo hodně zle. Nemohl dýchat, a tak zavolal záchranku. V motolské nemocnici zjistili, že má vážnou chorobu, takzvanou chronickou obstrukční plicní nemoc, postihující hlavně kuřáky. A to Hoffmann byl.

U těžkých případů takové onemocnění končí až transplantací plic nebo úmrtím. Však se také Hoffmann po propuštění z nemocnice celou minulou zimu zadýchával, byl unavený a měl problémy i s chůzí. "Když jsem ušel dvacet metrů, začalo mě píchat v kyčlích, nemohl jsem jít dál. Hodně to začalo ovlivňovat můj normální život. Později se ukázalo, že za to mohou ucpané tepny v nohách," vzpomíná.

Srdeční záchvat

V březnu se do motolské nemocnice vrátil. Tentokrát šlo o srdeční záchvat. "Přišel k nám ve velmi vážném stavu. Vyšetření ukázala kornatění tepen a cév v celém srdci, v krkavicích, na pánvi i v dolních končetinách," popisuje doktor Bonaventura.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.