Prošel firmami jako PPF a ING a v minulosti radil několika ministrům financí. Nyní chce Pavel Kohout využít předchozí zkušenosti s investováním pomocí počítačových robotů a matematických algoritmů ve fondu Quant a chystá se spravovat peníze pro zámožné klienty sám, v rodinném podniku. Před třemi lety založil fond Quant s nynějším centrálním bankéřem Alešem Michlem, se kterým se teď rozchází.

Jednapadesátiletý ekonom chce využít tři roky starého zákona umožňujícího vznik firmy pro správu peněz, která téměř nepodléhá regulaci Českou národní bankou. Založil společnost Algorithmic Investment Management − obdobu fondu pro kolektivní investování. V rozhovoru pro HN řekl, že výhodou nové firmy oproti Quantu je "lehčí regulační režim, díky kterému si vystačíme s podstatně nižšími náklady".

Na českém trhu se v posledních letech objevily stovky alternativních nástrojů pro investování, například specializované fondy pro lidi s miliony korun na investice nebo různě rizikové firemní dluhopisy. Souvisí to s poklesem úrokových sazeb, při němž peníze uložené u bank prakticky nic nenesou.

Pavel Kohout (51)

Ekonom a ekonomický publicista. V minulosti pracoval pro PPF nebo ING. Byl poradcem ministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého. Byl také v Národní ekonomické radě vlády. Je autorem několika knih.

Podle Kohouta nabídla novela zákona o investičních společnostech a fondech "nejprůchodnější a nejméně regulovaný způsob, jak založit v České republice společnost orientovanou na investice". Taková firma není investiční společností ani fondem a nemá licenci ČNB. U centrální banky ji stačí pouze zaregistrovat, což Kohout udělal na sklonku loňského roku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru