Realitním makléřem se dnes může stát každý, kdo si vyřídí živnostenský list. To už ale možná od příštího roku nebude stačit. V pondělí schválila vláda návrh nového zákona o realitním zprostředkování, který klade na podnikatele z oboru základní požadavky na vzdělání.

"Na trhu je spousta takzvaných garážových makléřů, kteří tuto činnost dělají jako náhodný byznys při svém současném povolání," říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort zákon předložil. To se podle ní odráží v kvalitě jejich služeb.

Makléři budou nově muset mít pojištění odpovědnosti a odbornou kvalifikaci. Tou je vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Pokud makléř, který po nabytí účinnosti zákona nebude mít požadované vzdělání ani v kombinaci s praxí, bude muset složit zkoušku. Jinak nebude moct dále činnost vykonávat. 

Novinka si vyžádá změnu zákona o živnostenském podnikání. Profese realitního zprostředkovatele už nebude volná, ale vázaná. "Nový zákon by měl pomoct odvětví nabrat novou prestiž," říká Dostálová. Ambicí je, aby nabyl účinnosti 1. ledna 2020. V tuto chvíli má regulace realitního podnikání napříč stranami většinou podporu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.