Máme za sebou další dějství jednání ohledně brexitu. Premiérka britské vlády Theresa Mayová představila takzvaný plán B a stále věří v získání parlamentní většiny pro podporu svého návrhu. Chystá se vyjednat mírnější podmínky tzv. irské pojistky (Irsko ale bilaterální jednání odmítá). Jasné řešení a předvídatelný vývoj tak nepřinesl ani včerejší den a nejistota ohledně situace po 29. březnu se zvyšuje.

Naplňují se tak obavy firem, které od samého počátku nejvíce varovaly před nejistotou a nedostatkem času na přípravu. Vypadá to, že jsme se zase o kousek přiblížili i k možnosti, kterou si opravdu přeje jen málokdo, spíše asi nikdo, a tou je odchod Velké Británie z EU bez dohody.

Britská obchodní komora v České republice uspořádala několik kulatých stolů a panelů a z diskusí vyplynulo, že již teď jsou přímé náklady na řešení brexitové problematiky u některých firem citelné a mají za následek oddalování investic a vyčkávání. Menší firmy si podle jejích vyjádření nemohly dovolit investovat tak významné prostředky na přípravu pro případ takzvaného divokého brexitu a věřily v dohodu. Je jasné, že některé by se měly na tvrdou variantu začít připravovat. A i z tohoto důvodu vítáme podporu a manuály poskytované jednotlivými vládami pro případ odchodu bez dohody.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Která oblast průmyslu v ČR je brexitem ohrožena nejvíce?
  • A zvládnou Britové očekávaný "zmatek"?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se