Se zemí, kde se za prezidenta prohlašují hned dva politici, nemůže být všechno v pořádku. Ale mnohem horší to je, když je to země zavalená bídou, ačkoliv má největší světové zásoby ropy. V případě Venezuely spolu obě předešlé charakteristiky souvisejí. Dnešní vládce země Nicolás Maduro se dostal k moci, když před šesti lety vystřídal zakladatele nynějšího systému Huga Cháveze, po němž nezdědil řečnický talent, zato se drží základního pravidla všech autokratů, krýt si záda ovládnutím ozbrojených složek. Chávezovi to šlo tím snadněji, že za jeho vlády byly ceny ropy ve světě na rekordní výši, takže podobně jako v Rusku Vladimir Putin měl k dispozici zdroj snadných příjmů, které mohl rozdělovat a financovat například sociální programy přitažlivé pro početné chudší vrstvy.

Ekonomiky, jejichž znakem by mohla být benzinová pumpa, jsou pochopitelně zranitelné. Jakmile šly ceny energetických surovin dolů, obnažila se neschopnost režimu, kde systémové vady umocňuje potřeba zajistit si loajalitu rozdělováním funkcí i tak, že v klíčové firmě, státním ropném podniku PDVSA, dostávali kvazimanažerské posty vysocí funkcionáři vládní strany a armády.

Přežití systému napomohly kroky sešněrovávající média a opoziční síly. Příznačné je, že Juan Guaidó, nynější vyzývatel prezidenta Nicoláse Madura, se stal lídrem dosud roztříštěné a rozhádané opozice do jisté míry jako náhradník, protože zakladatel Voluntad Popular, nejsilnější strany opozice, Leopoldo López je v domácím vězení. Nová tvář spolu s mladickým zjevem se ukazuje jako výhoda, protože Guaidó dokáže oslovit dvě důležité vrstvy společnosti, chudé a mladé, kterým chávismus nezajistí lepší budoucnost. Před prázdnými policemi v obchodech utekly za hranice tři miliony lidí, tedy desetina obyvatelstva.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru