Těžko hledat lepší důkaz popularity české koruny, než byly středeční fronty na speciální dvacetikoruny a stokoruny. Ty vydala Česká národní banka u příležitosti 100. výročí zavedení československé měny.

Stovky lidí čekaly v mrazu až dvě hodiny před pražskou centrálou ČNB, aby na přepážce mohly vyměnit 480 korun za devět mincí a tři bankovky ve stejné nominální hodnotě. Zájemcům o jubilejní dvacetikoruny a stokoruny šlo ale o víc: památku a budoucí sběratelskou hodnotu. Podobné scény se odehrály v Brně a dalších pěti městech, ve kterých má banka své pobočky. Ty obvykle slouží klientům pro výměnu poškozených bankovek či mincí. Běžné bankovní služby ČNB neposkytuje.

Centrální banka vydala příležitostných platidel, která lze také použít pro nákupy, limitované množství. Jedná se o tři druhy dvacetikorun s vyobrazením prvního československého ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Ty spolu se stokorunovými bankovkami, na kterých je vedle běžných znaků natištěno také logo 100. výročí zavedení československé koruny, představují zanedbatelnou část z celkových zhruba 600 miliard korun hotovosti v oběhu.

"Sbírám mince a líbí se mi takové výroční věci," řekl HN Roman Kopecký, který si do ČNB přišel doplnit sbírku příležitostných platidel, jež banka vydala k výročí vzniku Československa loni v říjnu. "Tehdy jsem si vyčkal dvouhodinovou frontu a chtěl bych to mít komplet. Minule první sady došly po čtyřech dnech. Čekám, že totéž se stane i s touto," dodal.

Nové jubilejní mince navazují na limitovanou sérii 20korunových mincí s portréty zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Na sběratelských aukcích se loni vydané speciální dvacetikoruny s obličeji prvních československých státníků prodávají zhruba za 50 korun jedna. Jejich hodnota by už ale nemusela dál výrazně růst. ČNB se chystá letos vydat zatím neurčené množství kompletních sad všech šesti speciálních mincí.

"Sběratelsky zajímavější se mi proto jeví stokorunová bankovka s přetiskem," uvedl Jan Jelínek, prodejce z numismatické aukční společnosti Macho & Chlapovič.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru