Pro některé poslance to byl loni v polovině listopadu asi šok. Když mířili do sněmovny, aby rozhodli, jestli umožní lidem stejného pohlaví žít v manželství, už z dálky je vítal duhový prapor gay a lesbické komunity, který vlál z barokního paláce naproti budově parlamentu. "Prosím, nabídněte si svatební koláčky," nabízeli poslancům symbolické občerstvení před hlasováním zástupci komunity ze sdružení Jsme fér. Zázemí paláce pro tuto akci získali za vstřícných podmínek od jeho spolumajitele Martina Bursíka, bývalého místopředsedy vlády a exministra životního prostředí. Bursík dům na prestižní adrese Sněmovní 7 zdědil po svém už zemřelém otci, který jej získal ve značně zdevastovaném stavu v restituci. Poslední léta tu bydlí spolu se svou manželkou Kateřinou Bursíkovou Jacques a jejich desetiletou dcerou Noemi.

"Dřív než jsme se seznámili, jsme byli společně na předvolebních billboardech," vzpomíná Bursík na rok 2006. Právě tehdy se jejich životy protnuly: oba byli zvoleni za Stranu zelených do parlamentu. Rok nato se Bursík jako předseda strany dostal do vlády Mirka Topolánka a Kateřina Jacques se stala předsedkyní výboru pro evropské záležitosti.

I když je politické ambice nikdy zcela neopustily, to hlavní, čemu věnují v poslední době čas a energii, není vrcholná politika, ale spíše občanská angažovanost. Když mluví o svých aktivitách, svorně tvrdí, že dělají přesně to, co chtěli a v čem vidí hluboký smysl. Bursík zároveň pokračuje ve svém životním tématu, ochraně životního prostředí. Ve svých šedesáti letech prý prožívá jedno z nejklidnějších a nejpříjemnějších období svého života. Předcházející léta byla těžká: v roce 2008 mu zemřel v horách bratr, který byl stejně jako on horolezec, o tři roky později bojoval s klíšťovou encefalitidou, která ho na několik měsíců zcela paralyzovala.

V roce 2015 se rodina přesunula do Londýna. Když se rok nato vrátili do Česka, rozhodli se, že zkusí něco nového. "Když jsme s Martinem přemýšleli, čemu dalšímu se ještě budeme v životě věnovat, říkali jsme si, že bychom se chtěli věnovat etickému byznysu. Proto jsme nakonec rekonstruovali a otevřeli prostory, kde se mohou potkávat zajímaví lidé z byznysu, kultury, médií, politiky i neziskového sektoru," popisuje Kateřina Bursíková Jacques nápad na nové využití jejich malostranského domu.

V paláci, jehož historie sahá až do 16. století, pak před rokem otevřeli coworkingové a vzdělávací centrum. Tedy místo s veškerým kancelářským zázemím, kde je možné za nepřemrštěný poplatek pracovat nebo pořádat přednášky a workshopy. Podobné akce tu organizují několikrát do týdne. Centrum má celkem tři investory. Kromě Bursíka jeho chod financují Matěj Turek a Petr Bartoš. Turek přes svůj fond Meridon Global Equity Fund investuje do společností jako Apple či Tesla i do českých startupových projektů, například Trisbee a myTimi. Bartoš je spoluzakladatelem úspěšných českých start-upů Slevomat, DámeJídlo a Rohlík.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Jak se manželé Bursíkovi berou za svobodu Tibetu a jak se dále angažují v politice?
  • Proč má Kateřina Bursíková Jacques trauma z deset let starého rozhovoru v pořadu Jana Krause?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se