Co se vlastně skrývá za navrženými škrty v rozpočtu na příští rok? Oficiální vysvětlení ministerstva financí zní, že dochází ke zpomalení ekonomiky, a proto je nutné šetřit. Konkrétně 50 miliard, aby se rozpočet udržel na "rozumném" čtyřicetimiliardovém schodku. Jenže při bližším pohledu se to nejeví příliš důvěryhodně. Motivace bude spíše politická − v promyšlené snaze Andreje Babiše finančně oslovit další voliče. Aby jim mohl dát a přitom vypadal jako řádný hospodář, musí nejdřív někde ušetřit.

Postupně. Údaje, které vycházejí z ministerstva financí, vypadají zvláštně. Prognózy vývoje ekonomiky na letošek i na rok 2020 nehovoří o hrozbě recese, ale jen o mírném zpomalení růstu (2,9 procenta letos, tři procenta příští rok). Příjmy rozpočtu by tedy z logiky neměly klesat, jen stoupat o něco pomaleji než dosud a také pomaleji, než se podle původní prognózy příjmů počítalo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru