Rodiče utekli před válkou z Kosova do Londýna. Otec Dukagjin Lipa byl v té době kosovskou rockovou hvězdou. U zpěvačky Duy Lipy, která získala v Kalifornii v neděli dvě hudební ceny Grammy, se sice obvykle uvádí, že je z Anglie. V rozhovorech i na svém instagramovém účtu propaguje ale Kosovo. Loni v srpnu přijela na velký hudební festival, který v kosovském hlavním městě Prištině pořádal její otec − a mezi písněmi hovořila plynnou albánštinou (tou mluví přes 95 procent obyvatel).

Ceny Grammy s ní slavilo celé Kosovo, kde je velmi populární. Osobně jí blahopřál i premiér Ramuš Haradinaj.

Příběh její rodiny dobře ilustruje to, co Kosovo prožilo v posledních třiceti letech. Dukagjin Lipa loni v deníku New York Times líčil, že pochopil, že musí odejít, když v roce 1991 dokončoval studia v Sarajevu. Školy v Prištině tehdy srbské úřady zavřely a kosovští Albánci si museli vytvořit paralelní stát. V Sarajevu pak zažil první měsíce obléhání, než odešel do Londýna.

Rodiče čerstvé držitelky Grammy za nejlepšího nováčka a nejlepší taneční píseň se do Kosova vrátili poté, co po válce se srbským režimem Slobodana Miloševiče v letech 1998 až 1999 získalo s pomocí spojenců ze Severoatlantické aliance nezávislost.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.