Ukrajinský zedník přichází na stavbu v Česku. Pracuje už desátým dnem v řadě, o volných víkendech či osmihodinové pracovní době si může nechat zdát. Obrázek fiktivního pracovníka, jakých jsou v tuzemsku desítky tisíc, má brzy skončit.

Inspektorát práce se hodlá v nejbližší době zaměřit nejen na rovnost platů u českých a zahraničních pracovníků, ale také na to, zdali cizinci, především manuální profese, nejsou diskriminováni délkou pracovní doby nebo krácením dovolené.

Už v roce 2017 se inspektorát práce zaměřil na dodržování rovného odměňování cizinců. V předchozích letech nebo v loňském roce kontrolovali inspektoři rovné odměňování cizinců pouze na základě obdržených podnětů. "Nebo v případě, kdy inspektor zjistil možné podezření na porušení rovnosti mezd," uvedl mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Za porušení pravidel za strany zaměstnavatelů padlo v roce 2017 celkem 25 pokut ve výši 1,217 mi­lionu korun.

Teď budou inspektoři v kontrolách rovných mezd pro cizince pokračovat. Na tento rok je čeká úkol, jehož cílem je prověřit dodržování evropské směrnice a zákoníku práce u zaměstnavatelů. "Úkolem je zjistit, zda nedochází k tomu, že by pracovní a mzdové podmínky cizinců byly horší než u tuzemských zaměstnanců," dodal Kolibač.

Kontroly budou zaměřeny nejen na odměňování, ale také na pracovní dobu a dobu odpočinku, případně délku dovolené, která už je v Česku běžně v délce pěti týdnů.

Pokud budou chtít zaměstnavatelé před kontrolou obstát, budou muset doložit, že jejich zaměstnanci mají školení na bezpečnost práce nebo že dodržují pracovní podmínky u žen a mladistvých.

Stejně tak se kontroloři zaměří na zprostředkovatelské agentury, které zahraniční pracovníky do firem vysílají. Prochází přes ně značná část zejména zahraničních dělníků a kontroly v minulých letech ukázaly, že zejména do stavebních firem jsou tyto agentury schopny vyslat stovky lidí bez pracovního povolení.

Infografika: Česko přitvrdí, dohlédne i na dovolenou dělníků z Ukrajiny

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak chtějí nerovnosti v zaměstnání mezi Čechy a cizinci řešit odboráři?
  • Proč s novým postupem inspektorátu práce nesouhlasí Hospodářská komora?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se