Ukrajinský zedník přichází na stavbu v Česku. Pracuje už desátým dnem v řadě, o volných víkendech či osmihodinové pracovní době si může nechat zdát. Obrázek fiktivního pracovníka, jakých jsou v tuzemsku desítky tisíc, má brzy skončit.

Inspektorát práce se hodlá v nejbližší době zaměřit nejen na rovnost platů u českých a zahraničních pracovníků, ale také na to, zdali cizinci, především manuální profese, nejsou diskriminováni délkou pracovní doby nebo krácením dovolené.

Už v roce 2017 se inspektorát práce zaměřil na dodržování rovného odměňování cizinců. V předchozích letech nebo v loňském roce kontrolovali inspektoři rovné odměňování cizinců pouze na základě obdržených podnětů. "Nebo v případě, kdy inspektor zjistil možné podezření na porušení rovnosti mezd," uvedl mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Za porušení pravidel za strany zaměstnavatelů padlo v roce 2017 celkem 25 pokut ve výši 1,217 mi­lionu korun.

Teď budou inspektoři v kontrolách rovných mezd pro cizince pokračovat. Na tento rok je čeká úkol, jehož cílem je prověřit dodržování evropské směrnice a zákoníku práce u zaměstnavatelů. "Úkolem je zjistit, zda nedochází k tomu, že by pracovní a mzdové podmínky cizinců byly horší než u tuzemských zaměstnanců," dodal Kolibač.

Kontroly budou zaměřeny nejen na odměňování, ale také na pracovní dobu a dobu odpočinku, případně délku dovolené, která už je v Česku běžně v délce pěti týdnů.

Pokud budou chtít zaměstnavatelé před kontrolou obstát, budou muset doložit, že jejich zaměstnanci mají školení na bezpečnost práce nebo že dodržují pracovní podmínky u žen a mladistvých.

Stejně tak se kontroloři zaměří na zprostředkovatelské agentury, které zahraniční pracovníky do firem vysílají. Prochází přes ně značná část zejména zahraničních dělníků a kontroly v minulých letech ukázaly, že zejména do stavebních firem jsou tyto agentury schopny vyslat stovky lidí bez pracovního povolení.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru