Období nulových, či dokonce záporných úroků, které neprospívají možnostem zhodnocování finančních prostředků, už naštěstí skončila. V minulých dvou letech se na pokraji infarktu pohybovali nejen manažeři bank, penzijních fondů a pojišťoven. Jak se situace mění, popisuje Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti:

Martin Mašát

portfolio manažer,
Partners investiční společnost

Ne že by současný výnos českého státního desetiletého dluhopisu kolem dvou procent byl nějaké terno, ale je to mnohem více než minimum, které dosahovalo pouhých 0,3 procenta ročně. Navíc se současná hladina pohybuje poblíž inflace, kterou by ráda Česká národní banka dlouhodobě viděla. A rozhodně je to veselejší než v době, kdy majitelé dluhopisů museli dlužníkům ještě platit!“

Nula není dno

Záporné úroky u dluhů všem připadaly jako sci-fi, ale naší centrální bance se to podařilo zařídit. Tak dlouho nabízela v rámci intervencí levné koruny, až vlna investorů z ciziny skoupila polovinu všech korunových státních dluhopisů. Před intervencemi bylo v zahraničí jen asi 10 procent českých dluhopisů. Trh dluhopisů, kde je polovina v rukou spekulativních investorů a druhá zaseknutá v bankách (požadavky na kapitál) a penzijních společnostech (garance), je v klinické smrti a dodnes hledá světlo na konci tunelu.

Naštěstí inflace donutila ČNB vrátit úroky směrem ke dvěma procentům a investoři opět pocítili, co je to úrok. Jsou to asi dva roky, co byly úroky státních dluhopisů hluboko v záporu. A to dokonce nejzápornější na celém světě. Český dvouletý dluhopis přinášel investorům neuvěřitelných minus jeden a půl procenta. Jednoduše řečeno, za každých 101,5 koruny dostal investor od tehdejšího ministra financí Andreje Babiše za rok pouhých 100 korun. To byla geniální nahrávka centrální banky směrem k ministerstvu.

Garance splacení neexistuje aneb nedejte na prázdné sliby

„Nulový“ výnos bezpečných dluhopisů otevřel prostor k emisím spekulativních (známých také jako prašivých) dluhopisů roztodivných firmiček. Těm stačilo přijít s nabídkou úroku ve výši pěti procent, doplněnou chytlavým příběhem, a o odbyt dluhu bylo postaráno. Že tyto firmičky do balíčku přibalily často i velkou pravděpodobnost krachu, už nikdo moc nezdůrazňoval. Bohužel, trh rizikových dluhopisů je neregulovaný a emitovat může takřka kdokoliv, cokoliv a komukoliv. O to více dluhopisů může nyní začít vybuchovat. A může se jednat až o desítky miliard korun.

Partners Bond Opportunity

Cílem fondu je dosažení zhodnocení majetku nad úroveň výnosu bankovních vkladů, přičemž těžištěm portfolia fondu jsou investice do konzervativnějších investičních nástrojů, jako jsou dluhopisy a termínované vklady.

Fond nabízí investiční příležitost pro klienty, kteří jsou ochotni akceptovat riziko zvýšené nad úroveň státních dluhopisů a kteří hledají s tím spojené vyšší možné zhodnocení prostředků, a to mimo akciové trhy. Fond je vhodný pro investory s běžnou zkušeností s investováním na kapitálovém trhu, kteří mají zájem především o participaci na dění na dluhopisových trzích.

Hlavní mantra dluhopisů tzv. garance splacení je totiž obrovskou mystifikací. Splacení úroků a investované sumy garantuje jen daná firma či jedinec a je otázkou, jestli za pár let bude vůbec existovat čí žít. Jednoduše řečeno, něco jako garance neexistuje. ČNB sama před tímto pofiderními a rizikovými emisemi na svých stránkách varuje. Ironií je, že sama centrální banka je svou měnovou politikou strůjcem iracionálního světa se zápornými sazbami a bobtnajícím trhem rizikových a nelikvidních dluhopisů.

Pád cen dluhopisů by se po dvou letech měl konečně zastavit

Vedle sledování růstu či poklesu výnosů je u dluhopisů třeba věnovat pozornost také poklesu cen dluhopisů. Třeba u desetiletého dluhopisu znamená růst výnosu o jedno procento pokles jeho hodnoty o 10 procent, což konzervativní investory jistě velmi nemile překvapí.

Poklesem hodnoty dluhopisových částí portfolií trpěli všichni. Normální lidi netrápí ztráty bank či pojišťoven, ale u peněz, které takto nevědomky ztratili v konzervativních podílových fondech nebo o které se snížily jejich penzijní úspory, je to jiné. Někdo však bohužel záporné sazby musel ministerstvu zaplatit. A růst výnosů (a tedy pokles hodnoty dluhopisů) zpět do kladných čísel trvá už dva roky.

Dluhopisy znovu v kurzu konzervativních investorů, ilustrace„Aktuálně se nacházíme v období, kdy jsou naši centrální bankéři rozděleni na ty, kteří chtějí dále zvedat sazby, a na ty, kteří už toho mají dost a bojí se přicházejícího zpomalení. Bez problémů mohu říci, že krátkodobé sazby dosáhly úrovně, která může relativně dlouho vydržet. Dluhopisy mají za sebou popisovaný pokles cen a mají konečně potenciál přinášet na současné poměry solidní bezrizikový výnos,“ uvádí Martin Mašát.

Konec utrpení dluhopisových investorů

„Je tu tedy opět doba, kdy jsou dluhopisy zajímavé a neměli bychom je opomíjet. Rozhodně by se měli aktivovat konzervativní investoři či investoři, kteří míchají svá portfolia z dynamických a bezrizikových částí. Návrat výnosů k „normálním“ hodnotám, nerozhodnost centrální banky a neinovativní přístup ke klientům ostatních správců nás vedly právě nyní k založení dluhopisového fondu Partners Bond Opportunity,“ říká Martin Mašát a doplňuje: „Mnoho investorů, které jsme několik let odrazovali od investic do dluhopisů, má konečně šanci konzervativně investovat a pomocí dluhopisového fondu využít plně svůj střednědobý horizont. Přitom mohou čekat kladné výnosy, což je příjemná změna oproti posledním dvěma letům, kdy konzervativní složky portfolií byly spíše trestem.“

Malý krok u poplatků, ale velký krok pro lidi

Unikátní výhodou dluhopisového fondu Partners Bond Opportunity je aktualizace poplatků směrem, na který jsou zvyklý klienti on-linových služeb či jsou standardem v rozvinutých zemích, ale v České republice se jedná spíše o výjimku. Fond je totiž trvale nabízen bez vstupních poplatků. Přestože se jedná o přelomový krok, rozhodli jsme se tuto „výhodu“ nabídnout všem klientům, a navíc u všech našich nabízených fondů včetně akciových.

„Doufáme, že tuto kultivaci a modernizaci trhu s podílovými fondy budou následovat i další společnosti, protože výhoda dodatečného několikaprocentního výnosu pro každého klienta je krokem kupředu a rozhodně napomůže ke spokojenosti a k růstu majetku klientů,“ uzavírá Martin Mašát z Partners investiční společnosti.