Evropská unie připravila návrh směrnice o digitalizaci, která má umožnit zakládání obchodních společností zcela on­-line. Ministerstvo spravedlnosti počítá se schválením směrnice ještě během dubna letošního roku. Plně elektronický zápis společností dnes umožňují pouze některé evropské země.

Kromě založení firmy by podnikatelé mohli ve všech státech EU rovněž on­-line předkládat dokumenty nebo zřizovat nové pobočky. Cílem je především ušetřit podnikům náklady.

"Chceme pro evropské podniky více on­-line řešení, která současně povedou ke snížení nákladů a časovým úsporám," prohlásila k návrhu Věra Jourová, eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů.

Založení podniku v Česku není jednoduché

Pro Česko půjde o novinku. Pokud si v tuzemsku chce podnikatel nyní založit společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, musí navštívit notáře. Ten mu sepíše společenskou smlouvu nebo zakladatelskou listinu, a to v podobě notářského zápisu. Kromě toho si musí podnikatel vyřídit na úřadě živnostenská oprávnění pro vznikající společnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Novák 04.04.2019 00:57
Notáři se nechtějí vzdát snadného příjmu, kdy za razítko, vyplnění šablony s údají o společnících a standardní společenské smlouvy mají od 4000Kč nahoru. Už v devadesátých letech se s.r.o. zakládaly bez notářů, stačilo ověřit podpisy na společenské smlouvě a vznikly tisíce firem.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru