Možná se vám to při pohledu na rostoucí ceny v obchodech nebo při placení složenek nezdá, ale máme extrémně stabilní měnu. Aspoň z pohledu měnového trhu. Denní výkyvy koruny vůči euru se obvykle počítají v pouhých desetinkách promile (setinách procenta). Když se korunová cena eura pohne o pár haléřů, hned to vyvolá pozornost. Pohyby jsou to navíc, celkem bez ohledu na to, co je vyvolalo, jen krátkodobé. Výsledkem je, že se koruna už několik měsíců pohybuje v úzkém koridoru kolem 25,70 CZK/EUR, plus minus dvacetník. Takhle malé výkyvy měny Česko ještě nezažilo, s výjimkou epizody, kdy se o "stabilitu" starala přímými intervencemi Česká národní banka.

Je ke všemu dění netečná koruna dobrou zprávou? Nemají nám miniaturní výkyvy měny dělat radost? Zjednoduší přece obchody dovozcům, svalí jedno z břemen z ramen exportérům, usnadní investiční rozhodnutí. Zkrátka idyla.

Kazí ji drobný zádrhel: hodnota měny je o hodně jinde, než kde ji skoro všichni čekali. Včetně ČNB, pro niž je kurz koruny jedním z nejdůležitějších parametrů, protože v mixu s úrokovými sazbami určuje směr měnové politiky. A co hůř: nelze vyloučit, že koruna zamíří ke slabším hodnotám. ČNB totiž dochází munice, kterou by mohla měnu podporovat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru