Dvě tvrzení Andreje Babiše: změna na postu ministra spravedlnosti nesouvisí s návrhem policie obžalovat ho v kauze Čapí hnízdo. A jmenování prezidentovy poradkyně Marie Benešové ministryní nesouvisí se zájmy prezidenta Zemana. Dá se tomu věřit?

Jistě, ale chce to dost fantazie. Premiér tvrdí, že chtěl změnu udělat tak jako tak, protože Jan Kněžínek byl ve funkci jen dočasně. Proč ho ale nevyměnil společně s ministry dopravy a průmyslu? Ano, Kněžínek odešel oficiálně dobrovolně, protože "nechtěl čelit spekulacím o svém odvolání". Ale proč se s ním tedy Babiš nedomluvil podobně jako s Danem Ťokem (také odcházel "dobrovolně"), tak aby rekonstrukce vlády proběhla v jeden termín? Je možné, že jde jen o další doklad chaotické personální práce premiéra, který za deset měsíců mění už čtvrtého ministra za vlastní hnutí. Ale pokud se zrovna ministr spravedlnosti mění v době, kdy skončilo vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a státní zastupitelství bude rozhodovat, zda premiéra pošle k soudu, přičemž ministr může navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce, a tedy "zatlačit", tak to opravdu zavdává důvod k nejtemnějším spekulacím. Tím spíš, že premiér tvrdí, že jeho kauza je "politická", je to "komplot", a de facto tak obviňuje z politického spiknutí i státní zastupitelství, které případ dozoruje. Když premiér mluví o státních zástupcích jako o spiklencích, proč by neměl mít chuť s nimi zatočit?

Druhému tvrzení, že jmenování Benešové nemá nic společného se zájmy prezidenta, se věří ještě hůř. V zemi jsou desítky lidí schopných kvalifikovaně vykonávat funkci ministra (ministryně) spravedlnosti, a premiér si vybere zrovna prezidentovu poradkyni, ministryni v "prezidentské" Rusnokově vládě z roku 2013 a nejvyšší státní zástupkyni z doby opoziční smlouvy. Pozoruhodná náhoda. Fakt je, že Miloš Zeman je de facto koaličním partnerem Babišovy vlády. Už nyní drží zemědělství (Toman − oficiálně za ČSSD) a o "spravedlnost" měl eminentní zájem, viz jeho pokusy o ovlivňování soudů, o kterých promluvil expředseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Premiér Zemanovu přízeň potřebuje a Benešová je dost pravděpodobně aktuální protihodnotou. Není vyloučeno, že jde o deal podle prezidentovy oblíbené "win-win" strategie: "Ty mně tam dáš Benešovou a ona udělá 'pořádek' na státním zastupitelství."

Nabízí se jednoduchá cesta, jak všechna podezření vyvrátit. Oficiální verze příběhu zní, že Benešová jde na spravedlnost, protože umí bojovat s korupcí. Jedno z doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy přitom zní − reformovat výběr a jmenování nejvyššího státního zástupce, vrchních státních zástupců i krajských a okresních státních zástupců. Dnes stačí, když ministr (ministryně) spravedlnosti odvolání navrhne a vláda schválí.

Protikorupční skupina požaduje, aby odvolání bylo možné jen v rámci disciplinárního řízení, s jasnými pravidly. Takže stačí, aby Benešová s Babišovým souhlasem navrhla zkomplikování nynějšího snadného vládního zásahu do soustavy státních zastupitelství, a bude jasné, že všechno je čisté jako křišťál. Tak do toho.