Zkrachoval? Žádné peníze mu nepůjčíme! Když se člověk baví s podnikateli ze Spojených států a z Evropy, narazí okamžitě na jeden obrovský rozdíl. Zatímco v Americe je krach běžnou součástí podnikání a zkušenost s ním je pro úvěrující bankéře známkou jisté podnikatelské zralosti, v Evropě má zkrachovalý podnikatel nálepku lúzra, který by už podnikat nikdy neměl. Jenže − i Evropa si uvědomuje, že bez firem a podnikatelů nikdy nebude ekonomickým či inovačním lídrem světa. A svůj pohled na ty, kteří neuspěli, v posledních letech výrazně mění. Součástí změny tohoto pohledu je i postupné zjednodušení legislativy, co se týká bankrotů. A také snaha uzákonit pravidlo, že v případě vyhlášení bankrotu by celý proces oddlužení neměl ve všech zemích Evropy trvat déle než tři roky. To by mělo pomoci rozhýbat podnikání a přesvědčit obyvatele, že se nemají bát podnikat, protože bankrot neznamená černou skvrnu na celý život.

Celoevropská regulace bankrotů se má vztahovat i na Českou republiku. Na zemi, která má s bankroty obecně velmi osobní zkušenost, protože jsou to právě dluhy a neschopnost se jich za rozumných podmínek zbavit, které mají velmi negativní vliv na ekonomiku. I proto má česká debata, zda umožnit podnikatelům rychlejší oddlužení, ve srovnání s Evropou dva speciální kontexty.

Zaprvé, jestli podnikatelé nebudou víc podvádět, když už stejně podle rétoriky mnoha politiků podvádějí. A zadruhé, jestli k podnikatelskému balíčku oddlužení nepřihodit ještě běžného spotřebitele a i jemu neumožnit zjednodušené exekuce.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru