V březnu 2008 jsme s klientem investovali část jeho prostředků na penzi pro desetiletý horizont.  Jednorázově šlo o 240 000 korun, které do té doby „ležely“ na spořicím účtu. Naším cílem bylo prostředky zhodnotit nad míru inflace a zároveň využít potenciálu trhu. Ten se právě nacházel v krizi, ale bylo možné očekávat budoucí zotavení. Trh sice ještě zaznamenal další poklesy, pak se ale vydal na cestu vzhůru.

David Kučera

finanční poradce
společnosti Partners

Jak jsme investovali

Protože klient již využíval konzervativní produkty, tedy penzijní připojištění, stavební spoření, spořicí účet a termínovaný vklad (v souhrnu za 320 000 korun), investice jsme směřovali čistě do portfolia postaveného na akciích. Po zprůměrování bylo celkové portfolio klienta vyvážené až lehce konzervativní.

 

 

Investovali jsme do fondu celosvětových akcií s benchmarkem na index MSCI World, amerických akcií na index S&P 500 a akcií technologických firem na index MSCI World Information Technology. Celé portfolio bylo vedeno v cizích měnách, a to ve vyváženém poměru EUR a USD. Podstupovali jsme tedy měnové riziko, nicméně statistiky ukazují, že z dlouhodobého hlediska nedávají investice do akcií v korunách smysl, protože snižují výnosy oproti nezajištěnému portfoliu.

Trh i přes různé korekce postupně rostl až do konce roku 2017, tedy v podstatě do konce období, které jsme si s klientem vytyčili. Akciové portfolio jsme odprodali v únoru 2018, kdy klient dosáhl důchodového věku. Únor 2018 již probíhal ve znamení poklesů, ale naše investiční strategie právě dovršila svého cíle. Za celou dobu investování bylo dosaženo kumulativního výnosu 51,79 %, po anualizaci 4,26 % ročně. Investice tak dosáhla výsledné sumy 364 312 korun.

Klient dodržel strategii

Investor byl úspěšný, protože nepanikařil ani při velkých poklesech trhů. Tedy například ani při 36% poklesu fondu s benchmarkem MSCI World, který probíhal v období od dubna 2015 do března 2016. I tehdy klient dodržel strategii. Škoda jen, že nemohl při těchto poklesech přikoupit další akcie, respektive podílové jednotky. Část rezervy totiž využil na nákup nového vozu a pořízení nové kuchyňské linky. Důležité ale bylo, že peníze i tak splnily svůj účel – byly proměněny v něco, co klient potřeboval a co mu udělalo radost. Nemusí přece jít vždy jen o maximalizaci výnosů.

Aktuálně začínáme s klientem investovat po menších částkách, tedy po 5000 korunách měsíčně. Pokud by však znovu přišla recese nebo finanční krize, chtěli bychom opět využít nervozity trhu a investovat větší jednorázovou částku.

 

Související

Komentáře ke článku

Filip Černý 29.05.2019 15:48
Děkujeme za dotaz pane Komárku. Je to tak, že pokud se rozhodnete investovat do zahraničních akcií (v tomto příkladě zahraničního akciového fondu) můžete to udělat buď v korunách, prostřednictvím podílového fondu zajištěného proti měnovým pohybům, nebo přímo v cizí měně. Zástupce Partners zde tvrdí, že v minulosti se vyplatilo vydat se napospas měnovým výkyvům a investovat do akcií v eurech či dolarech (protože koruna dlouhodobě neposilovala).
Petr Komárek 21.05.2019 09:51
Jako laik vůbec nechápu, jak může pro klienta, který chce spořit na důchod (který bude předpokládádm trávit v ČR) dávat smysl věta: "statistiky ukazují, že z dlouhodobého hlediska nedávají investice do akcií v korunách smysl, protože snižují výnosy oproti nezajištěnému portfoliu." Pokud jsem si vybral jako investiční nástroj akcie (resp. produkt založený na akciích), tak pokud se mi podaří najít české akcie/fond, který roste, tak proč by mi mělo něco "snižovat výnosy" ? Vždyť důchod bude klient utrácet v korunách....
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru