Skutečnost, že akcie vynášejí v dlouhém období zpravidla více než spořicí účet, je většině lidí, kteří se vážně zajímají o investování, dostatečně známa. Stejně jako fakt, že za tento vyšší výnos se platí kolísavostí. Můžeme si všimnout, že někdy ak­ciové trhy téměř nekolísají, někdy jejich graf připomíná horskou dráhu.

Můžeme ale nějak odhadnout, kdy budou akcie kolísat více a kdy méně? To je aktuální otázka v době "trumpovských tweetů". Proč poslední dobou Trump trhy hýbe více?

Jádrem je odpověď na otázku, s jakou pravděpodobností a dopadem se budoucí jev projeví ve fundamentu firem, zejména v ziskovosti. Nejhorší jsou případy, jejichž dopady jsou zásadní, a přitom chybí zlatá střední cesta. Obchodní války jsou přesně tím, co má sílu pořádně rozvlnit akciové křivky, neboť vliv změn světového obchodu je z hlediska firemních zisků zásadní. Toho si jsou investoři dobře vědomi.

Pokud třeba kalkulují, že v případě negativního scénáře trhy ztratí třetinu hodnoty a v případě pozitivního zase o polovinu stoupnou, je rozdíl mezi scénáři značný, a tak i mírný příklon k jednomu z nich způsobuje skok na trzích. Větší, než kdyby šlo o změny v odhadech hospodářského růstu nebo inovačních trendů, kde je silná střední varianta a odchylky zase tolik s tržbami či zisky firem nehýbou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru