Antonín Staněk (ČSSD) po třinácti měsících končí ve funkci ministra kultury. Dočasným řízením resortu od 1. srpna pověřil stávajícího ekonomického náměstka Reného Schreiera. Staňka po dvou měsících od podání demise odvolal v pondělí prezident Miloš Zeman ke konci července.

Ještě před tiskovou konferencí se na ministerstvu kultury uskutečnila porada vedení úřadu, kterou naplánoval premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš následně končícímu ministrovi poděkoval za jeho činnost a uvítal Staňkovo rozhodnutí pověřit náměstka Schreiera do čela resortu.

"Jsem velice rád, že se pan ministr rozhodl pověřit pana ekonomického náměstka Schreiera," uvedl premiér a zároveň ocenil vzájemnou spolupráci.

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nicméně pověření náměstka do čela ministerstva vyústí do mimoústavního stavu. "Ústava jasně říká, že ministerstvo vede ministr, už po půlnoci se budeme pohybovat naprosto mimo ústavu," uvedl šéf sociální demokracie pro ČT.

Ekonomický náměstek není podle předsedy Hamáčka zástupcem sociální demokracie. Její nominace leží na Pražském hradě, řekl. Pověření řízením úřadu je podle něj Staňkovým rozhodnutím. Věří, že je má opřené o zákony. Poznamenal, že Schreier bude po nějakou dobu vykonávat na ministerstvu administrativní úkony, kompetence ministra ale mít nebude. "Je evidentní, že není možné dlouhodobě držet ministerstvo kultury bez ministra. Věřím, že se ta věc rychle vyřeší," dodal.

"Jsme v unikátní situaci, nepamatuji si, že by někdy v historii ležel na Pražském hradě návrh na jmenování ministra a pan prezident ho odmítal jmenovat," zdůraznil. "Toto je snad poprvé, kdy je podle ústavy navržen člen vlády a prezident ho odmítá jmenovat," dodal.

Plynulé vystřídání končícího ministra kultury Staňka dlouhodobě naráží na odpor prezidenta Miloše Zemana. Tomu se nelíbí, že místopředseda ČSSD Michal Šmarda, Staňkův stranický kolega, který by ministra vystřídal, prý nemá dostatečnou erudici v kultuře. 

Zemana nejsem schopný znásilnit. Jste ještě moc mladej, zaútočil Babiš na novináře

Schreier má získat více peněz na kulturu

Babiš na tiskové konferenci také uvedl, že Schreier bude s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) vyjednávat o rozpočtu, jelikož úřad požaduje miliardu korun navíc. 

Schillerovou chce Babiš o nárocích ministerstva informovat, peníze podle něj scházejí na dofinancování evropských projektů, provoz podřízených organizací a na zvýšení platů. Předseda vlády zopakoval, že během vládních prázdnin nebude problematické nechat úřad bez ministra. Za nejdůležitější úkol v této době považuje jednání o rozpočtu, které zastane Schreier.

Staněk se chce problematice kultury dál věnovat jako poslanec. Ve sněmovně bude v řadách sociální demokracie vyjednávat o předlohách, u jejichž začátku stál. "Vždy jsem byl hrdým členem ČSSD a nevidím jediný důvod, proč bych měl ze strany odcházet," uvedl Staněk. 

Staněk odchází z ministerstva po ročním působení, je přesvědčen, že zanechává resort stabilizovaný. O Schreierovi řekl, že je obeznámen s chodem úřadu. "Zná priority, zná, kde nás tlačí bota," konstatoval. Dodal, že zastupující náměstek nebude loutkovým ministrem. Pověřen bude zastupováním ministra při jednání vlády, v Poslanecké sněmovně, ale nebude mít žádné kompetence člena vlády, protože je mít nemůže, řekl Staněk.

57 týdnů

byl Antonín Staněk ministrem kultury. Od října 2017 je poslancem, dříve byl primátorem a zastupitelem v Olomouci.

Končící ministr dále uvedl, že vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha. Bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta Staněk odvolal v polovině dubna a tento krok byl počátkem úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk odvolání Fajta zdůvodňoval jeho velkými hospodářskými pochybeními, Fajt to odmítá a podal kvůli tomu několik žalob.

Spolu s Fajtem Staněk odvolal i ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa, na oba navíc kvůli hospodaření obou institucí podal trestní oznámení. Na šéfa MUO vypsal konkurz již počátkem července, zástupci Muzea umění Olomouc ale uvedli, že vypsání konkurzu považují za předčasné, Soukupovo odvolání podle nich není platné. Odvolání obou ředitelů vyvolalo kritiku, část umělecké obce požadovala ministrův odchod z funkce.

Staněk ze zablokované situace obvinil své kolegy

Do úterý nebylo jasné, koho Staněk před svým odchodem pověří vedením resortu. "Zákon řeší zastupování ministra v případě, že ministr existuje, je ale třeba na služební cestě nebo na dovolené. Nicméně neřeší situaci, kdy ministr vůbec není. Já bych nerad uvedl kohokoli do složité situace, kdy by měl cokoli podepisovat a neměl to právně úplně jasné," řekl již dříve Staněk. 

Ministerstvo přitom ještě v pondělí naznačilo, že místo Staňka bude vedením úřadu pověřen buď Alois Mačák, nebo Jiří Vzientek. Oba jsou od loňského srpna takzvanými politickými náměstky − do těchto funkcí se dostali jako zástupci sociální demokracie a nevedou žádné odborné sekce.

Vedení sociální demokracie trvá na tom, aby se Staňkovým nástupcem stal Šmarda. Zeman chce o nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí tím, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády.

"Počkáme na rozhodnutí prezidenta. Jsem ale přesvědčen, že pokud v čele ministerstva nebude ministr a bude ho řídit náměstek, je to dlouhodobě neudržitelná situace. Myslím si, že to musí vnímat i pan prezident," uvedl v úterý předseda strany Hamáček.

Babiš dříve řekl, že by se vedení resortu mohla dočasně ujmout náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD), která už ministra několikrát na jednáních kabinetu zastoupila. Staněk však prohlásil, že ji výkonem ministerské funkce nepověří.

Staněk, který měl odejít už v květnu kvůli spornému odvolání šéfů Národní galerie a Muzea umění v Olomouci, v úterý obvinil ze zablokované situace své stranické kolegy. Podle něj vytvořili absurdní tlak na Zemana.

Schreier začínal jako voják

Schreier se stal odborným náměstkem ministra kultury v únoru 2014 za ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL), který mu svěřil odbor ekonomický, odbor investic a odbor veřejných zakázek, informatiky a vnitřní správy.

Svou profesní kariéru začal jako voják z povolání, působil ve velitelských funkcích u Čestné stráže. Poté v roce 2007 krátce pracoval jako vedoucí technického oddělení odboru Archiv bezpečnostních složek na ministerstvu vnitra a na Úřadu vlády ČR jako ředitel kanceláře vládního zmocněnce pro organizační přípravu a zřízení a zabezpečení řádného chodu Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek.

Loni v květnu byl Schreier jedním ze čtyř osobností, kterým Výbor pro odškodnění romského holokaustu udělil ocenění za to, že se přičinili o odstranění vepřína z pietního místa romského holokaustu v Letech na Písecku.

Zemana nejsem schopný znásilnit. Jste ještě moc mladej, zaútočil Babiš na novináře