Ve filmech dýchají záběry nočních rychlíků romantikou zašlých časů. Po soumraku uvádí průvodčí pasažéry do jejich kupé a vlak se řítí tmou, aby mohli ráno vystoupit na opačném konci země nebo Evropy. Na slavný Orient Expres zbyly vzpomínky v podobě luxusních zájezdů, které si dopřává ten, kdo na to má a komu současně není cizí kouzlo dlouhého cestování na kolejích. Istanbulské nádraží Sirkeci, ze kterého rychlík kdysi vyrážel na kontinent a kde visí pamětní deska na tuto éru, je dnes ztichlé a prázdné. Už tam nejezdí žádné vlaky, poloha ani velikost už nevyhovují nárokům turecké dopravy. Vypadá spíš jako muzeum železnice.

Orient Expres jako normální "neturistický" vlak se téměř jistě nevrátí, přesto se ale zdá, že se může vrátit doba nočních rychlíků a obecně vlaků na delší vzdálenost. Ještě před pár lety jako by byly odsouzeny k zániku: své noční spoje zrušily v roce 2016 německé Deutsche Bahn, předtím i švýcarské dráhy. Vypadalo to, že doménou nočních a dálkových souprav zůstanou země jako Rusko či Ukrajina. Případně Velká Británie, kde legendární Caledonian Sleeper brázdí koleje mezi Londýnem a Skotskem nepřetržitě už od roku 1873.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru