Dominik Hašek chce být prezidentem. Václav Klaus nevyloučil, že by mohl kandidovat na prezidenta. Václav Klaus mladší má podle sázkařů velkou šanci stát se příštím prezidentem. Ano, je to tady. Miloš Zeman ještě vesele řádí na Pražském hradě a už se hledá jeho nástupce. Je tři a půl roku čas, ale už se vypouštějí první balonky a s nimi přichází i klíčová otázka: kdo to nakonec bude?

Je to otázka do značné míry vyhrocená, protože všichni dosavadní polistopadoví prezidenti vzbuzovali vášně a ten poslední největší. Pokládáme si ji proto tak trochu se strachem, jestli jsme vůbec schopni zvolit si někoho přijatelného. Když ne pro všechny, tak alespoň pro většinu. Což je, zdá se, asi největší problém.

A protože je zatím dost času, pojďme si to promyslet už dnes. Podívejme se, kdo je vůbec k dispozici, kdo se nám sám nabízí a hlavně koho si Češi obvykle volí. A rovnou si přiznejme, že úplně povzbudivě to zrovna nevypadá.

Začněme Dominikem Haškem. Když v červenci v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že by si dovedl představit svoji kandidaturu v příštích prezidentských volbách, sklidil spíš posměšky. Zvlášť když řekl, že je sice v politice nezkušený, ale už si ji studuje. Každý den tři hodiny.

Když se však nad tím člověk zamyslí, k smíchu to vůbec není. Naopak. Ne snad, že by si člověk měl nutně přát v čele státu člověka, který na sebe nechá celý život střílet malé černé kotoučky. Zajímavé je to sebevědomí a cílevědomá příprava. To se totiž v Česku v souvislosti s politikou nenosí. Bohužel. Co jiného bychom si ale měli přát než připraveného politika, který práci prezidenta navíc opravdu chce dělat. Namísto toho se tady vždy všichni kandidáti tváří, že politiku vlastně moc dělat nechtějí a že o žádnou funkci nestojí, a už vůbec ne o tu, na kterou kandidují.

V tomto smyslu by si měli všichni případní uchazeči o post příští hlavy státu vzít z Dominika Haška příklad. A všichni by měli stejně jako on každý den politiku alespoň ty tři hodiny studovat.

Má však Hašek šanci? A když on, neměl by Jaromír Jágr větší? Je útočník víc než brankář? A když hokejisté, měli by šanci i jiní sportovci? A když sportovci, co třeba zpěváci? Je to zvláštní, ale odpověď na všechny tyto otázky zní: ano.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.