Celkový počet obětí koronaviru dosáhl ve středu již 492, z toho dva lidé zemřeli mimo Čínu. Celkově je nakažených již 24 575 lidí, drtivá většina z nich je z Číny. Nakažení lidé se ale objevili i v dalších 25 zemích světa. Podle WHO je skokový nárůst nemocných v posledních dnech způsobený hlavně důkladnějšími kontrolami čínských lékařů, kteří často započítají mezi nakažené i lidi s mírnějšími projevy nemoci.

Poté, co britští a čínští vědci uvedli, že mají na dosah účinnou vakcínu na koronavirus, se začaly finanční trhy zotavovat z předchozího mimořádného propadu. Naděje na lék je také v USA. Americká společnost Gilead Sciences poskytla ve Spojených státech na experimentální léčbu koronaviru lék, který byl původně zamýšlen k boji s ebolou. Látku nazvanou remdesivir před několika lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem. Státní čínský výzkumný ústav už požádal o místní patent. Žádost o patent namísto "nucené licence", umožňující vládě v případě nouze povolit výrobu patentově chráněného léku bez svolení vlastníka, podle agentury Bloommberg naznačuje, že Čína se souběžně se snahou omezit šíření nákazy snaží ukázat svůj respekt k duševnímu vlastnictví. Experimentální lék zatím není nikde ve světě povolen či schválen.

Nejvyšší čínské vedení v úterý také přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv. Čtyřiatřicetiletý oční lékař Li Wen-liang z nemocnice ve středočínském Wu-chanu si už na konci prosince všiml, že se objevila nová nákaza, jež způsobuje zatím neznámý zápal plic. Rozhodl se tedy, že před novou nákazou bude varovat další lékaře. Rozeslal jim zprávy o novém viru přes populární chatovací aplikaci WeChat.

"Chtěl jsem jen, aby moji bývalí spolužáci byli opatrní," uvedl k tomu později v rozhovoru pro americkou CNN. Jenže zpráva, původně určená jen pro okruh jeho kolegů, se začala rychle šířit po čínských sociálních sítích.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se