Křeček − to je malý samotář nenáročný na péči. Proto se jeho chov dá doporučit i začátečníkům. Nepotřebuje pozornost celý den, stačí mu, když se mu budete věnovat až po návratu z práce či ze školy. Většinu dne stejně prospí, je to noční živočich. Také mu nevadí samota, v přírodě vyhledává společnost druhého křečka jen v době, kdy se páří. I z tohoto důvodu je lepší chovat křečka jen jednoho.

Pořídíte-li si tohoto malého hlodavce, počítejte s tím, že si jeho lásku budete muset získat. Je tak trochu jako kočka. Udělá jen to, co sám chce, do ničeho se nutit nenechá. Ale je velmi učenlivý, zvědavý a hravý. Dejte mu proto do klece dostatek prolézaček a dalších hraček − například ruličku od toaletního papíru či kuchyňských utěrek. Také zkuste dávat krmení jinam, než je zvyklý. Rozmístěte ho po kleci na různá místa, aby ho musel hledat. Pokud mu dáte do klece běhací kolečko, k zajištění dostatečného pohybu to stačí. Volte takové, které se vám bude snadno čistit a je vyrobeno výhradně z nezávadných materiálů. Pokud ho nemáte, vybavte klec dostatkem větví.

Jak se starat o křečka?

Ideální je křečkům kupovat namíchané směsi určené přímo pro ně. Množství bývá uvedeno na obalu. Kromě toho můžete přidávat kousky čerstvého ovoce a zeleniny.

Křečci jsou známí svými nafouklými tvářemi neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hojně potravy na horší časy.

Důležité je zajišťovat hlodavcům okus. Můžete buď pořídit křečkovi hryzadlo ve zverimexu, nebo mu například umístit do klece usušený kus chleba či rohlíku.

Rozmyslete si, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat třeba mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou i nároky na chov.

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Jsou to ukázkoví noční živočichové, přes den povětšinou spí. Pokud si s ním budete chtít hrát odpoledne a vytáhnete ho z domečku, bude nevrlý, protivný a může vás i kousnout. Není dobré mu tedy spánek narušovat a vytahovat ho z klece.

Křeček zlatý

Radost za pár kaček

Křečka si můžete pořídit v podstatě dvěma způsoby − buď zajdete do zverimexu, nebo ho koupíte rovnou od chovatele. V obchodech se bohužel často stává, že prodavači nerozpoznají pohlaví. Můžete si tak nechtěně pořídit párek a časem být zaskočeni houfem mláďat. Lepší je proto koupit křečka přímo od chovatele, ideálně prověřeného nebo na doporučení. Dalším plusem je, že křečci od chovatele bývají ochočení. Ceny se pohybují od 20 do 100 korun za jedince, ale dají se pořídit i zadarmo.

Pokud se rozhodnete pro pořízení dvou a více jedinců, dejte si pozor, ať se z vašeho chovu nechtěně nestane "množírna" − hlodavci se velmi dobře a hojně rozmnožují. Buď si tedy pořiďte zvířata stejného pohlaví, nebo je chovejte odděleně.

Dejte přednost kleci

Křeček se dá chovat v akváriu, ale většina chovatelů se přiklání ke klecím, protože se do nich lépe umisťují patra a nejrůznější prolézačky. Pro umístění je ideální tmavší klidné místo stranou průvanu či počítače.

Ceny klecí se různí, dají se pořídit i z druhé ruky. Jako podestýlka jsou nejlepší bezprašné a nearomatické hobliny, protože křečci rádi hrabou a norují. Čím větší množství podestýlky, tím lépe. Dále je potřeba pořídit krmivo pro hlodavce, misky a napáječku. Vhodné je také umístit do klece domeček, který by hlodavci skýtal možnost úkrytu, a také materiál pro hnízdění − dá se rovněž koupit ve zverimexu.

Klec je potřeba aspoň dvakrát týdně čistit, pak vás nebude obtěžovat žádný zápach. Myslete také na čistou vodu, ideální je pítko, které vodu zvířeti dávkuje.

Křečci mají rádi nejrůznější semínka − můžete jim dávat slunečnicová či dýňová. Dále různé druhy oříšků − lískové, vlašské, arašídy, čerstvou zeleninu − okurka, cuketa, brokolice, salát − a ovoce: jablka, meruňky, hrušky, rozinky. Nepohrdnou ani moučnými červy.