Knihkupectví Libreria Trame v centru Boloně je už několik týdnů zavřené. A zatím na tom ani neplánuje cokoli měnit. "Velmi ráda otevřu, ale až to bude bezpečné," uvedla pro britský deník Guardian Nicoletta Maldiniová, spolumajitelka knihkupectví. Italská vláda tento týden odstartovala postupný přechod k obvyklému provozu. Povolila, aby otevřela právě knihkupectví, papírnictví nebo třeba obchody s oblečením pro děti.

Přesto řada prodejen stejně jako Libreria Trame raději zůstává zavřena. Podnikatelé se obávají, že lidé stejně chodit nebudou, protože karanténa nadále trvá. A mají také strach, že by se mohli nakazit.

"Jednou budeme muset zase otevřít, chceme to ale udělat opatrně," dodala Maldiniová. Společně s dalšími zhruba 250 knihkupci podepsala on-line petici proti otevření. "Počet obětí je stále příliš vysoký. Je moc brzy na to, abychom otevřeli," dodává Rimedia Deffenu, majitel Libreria Ghibellina v Pise.

Také mnozí regionální politici se postavili proti podobnému, podle nich příliš brzkému uvolňování opatření. Rovněž knihkupectví nebo papírnictví v nejpostiženějších oblastech Itálie, v Lombardii nebo Piemontu, tak zůstávají raději nadále zavřená. "Otevření těchto prodejen je absurdní," myslí si guvernér Piemontu Alberto Cirio. "Já dělám vše pro to, aby lidé raději zůstávali doma. Musíme udržet disciplínu, protože to je jediný způsob, jak zajistit, abychom nepromarnili to, co jsme dosud obětovali."

Stejně postupují i některé úřady na jihu, například v Kampanii nebo na Sicílii. V Římě a v okolní oblasti Lazio posunuly otevření těchto prodejen až na 20. května. V Toskánsku a Umbrii mohou otevřít pod podmínkou, že zaměstnanci budou povinně nosit roušky a rukavice.

V Itálii si nákaza koronavirem vyžádala v Evropě vůbec nejvíce obětí. Na chorobu covid-19 tu zemřelo téměř 22 tisíc lidí a onemocnělo jich více než 165 tisíc.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru