Namísto jednoho jednal ministerský tým Karanténa dva dny. Musel sepsat stoh podmínek, za nichž se v příštích týdnech postupně bude život v Česku vracet do normálu. Speciální hygienická opatření budou muset dodržovat obchodní centra, kadeřnictví, školy nebo kina. Vláda bude také podle epidemiologa a šéfa týmu Karanténa Rastislava Maďara jednat o květnovém povolení akcí do stovky účastníků.

HN: Jak plánování rozvolňování a podmínek, za jakých se to bude dít, ovlivnilo to, že sněmovna nouzový stav neprodloužila do 25. května, jak chtěla vláda, ale jen do 17. května? Bude se harmonogram muset nějak upravit?

Harmonogram se upravovat nebude. Od začátku jsme jasně řekli, že chceme mít k dispozici dvoutýdenní intervaly, abychom mohli vždy tu předchozí vlnu vyhodnotit. A v případě nutnosti mohli začít brzdit. Poměrně riziková je vlna od 11. května. Uvede se do pohybu velká část populace, ať už je to dáno obchodními centry nebo amatérskými sporty, které se povolí, nebo i určitými jinými akcemi, které bude schvalovat vláda. Plánuje se, že se mohou povolit akce až do sto lidí, pokud se dodrží určité podmínky. Ale musí se dodržet standardní režim − dezinfekce, ochrana dýchacích cest, rozestupy, hlídání toho, aby nedocházelo ke koncentraci osob. Pokud to takhle schválí vláda, musíme potom počkat další dva týdny, abychom vyhodnotili, co to udělalo. Zejména vnímáme rizika u společných prostor obchodních center. Proto budou otevřená s velmi přísnými podmínkami, které musí splnit.

HN: Například?

Odpočinkové a sedací zóny budou znepřístupněné. Chceme majitelům a provozovatelům obchodů umožnit, aby stejně jako ostatní mohli svou provozovnu otevřít. Ale musí dodržovat všechna základní pravidla.

HN: Znamená to tedy, že ani jídelní kouty nebudou fungovat?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru