Mraveniště se v mnoha ohledech podobá městu. V omezeném prostoru se tísní velký počet obyvatel. Základní životní potřeby proudí dovnitř po rušných dopravních tepnách, opačným směrem putují odpady. V mravenčí kolonii tak panují podobně příhodné podmínky pro šíření infekčních chorob jako v městských aglomeracích Wu-chanu nebo New Yorku.

Obyvatelé lidských sídel se chrání před epidemiemi udržováním společenského odstupu. Nemocní se léčí v izolaci od zdravých. Lidé, u nichž je podezření na nákazu, musí setrvat předepsanou dobu v karanténě. Všichni výrazně zpřísní osobní hygienu a cestování omezí na minimum. Neshromažďují se ve větších počtech na jednom místě, a když už se s někým potkají, upustí od obvyklých zdvořilostí, jako je potřásání rukou nebo objímání.

Pro mravence obecné představuje smrtelnou hrozbu cizopasná houba paličkovice Metarhizium brunneum. Zavlečení jejích spor do mraveniště vyvolá v kolonii poplach srovnatelný s vyhlášením nouzového stavu při pandemii covidu-19. Mravenci zaznamenají chorobu čichem a radikálně změní chování. Nemocní jedinci odcházejí z kolonie pryč, aby nešířili nákazu. Zdravé mravenčí dělnice tráví mnohem víc času mimo mraveniště, aby snížily "hustotu osídlení". Za obvyklých podmínek se mravenci kontaktují s každým, koho potkají, a dotýkají se ho tykadly. V mraveništi s nákazou však dělnice okruh kontaktovaných zdravých příslušníků kolonie významně zúží.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru