Podíl obcí na vládní pomoci firmám a živnostníkům postiženým pandemií koronaviru bude výrazně vyšší, než se dosud očekávalo. Vedle povinnosti hradit část příspěvku pro živnostníky známého jako Pětadvacítka v pátek sněmovna schválila další dvě opatření, která obcím uberou peníze z rozpočtů − snížení sazby daně z přidané hodnoty a možnost pro podnikatele žádat vrácení části daní zaplacených v minulých letech, pokud se letos propadnou do ztráty.

Odhady ministerstva financí ukazují, že obce a kraje přispějí na pomoc firmám a podnikatelům jen za letošek částkou okolo 25 miliard korun. To je zhruba desetina příjmů, které jim plynou z vybraných daní. O další desítky miliard přijdou kvůli poklesu ekonomiky.

Daně z příjmů a z přidané hodnoty jsou přitom hlavními zdroji, které plní obecní rozpočty. Ze všech vybraných daní dostávají obce a města zhruba třetinový podíl. Tyto peníze se ovšem nyní kvůli schváleným vládním opatřením sníží. Starostové a hejtmani takový postup kritizují a žádají pro své rozpočty kompenzace.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru