Společnost vidí perspektivu ve výrobě hygienického papíru

Jihočeské papírny Větřní investují dvě miliardy Kč do nového stroje

* Druhá největší papírenská skupina v zemi hledá nový nosný výrobní program. Jednu z perspektiv vidí v hygienických papírech. Někteří experti ale před takovou investicí varují. Upozorňují, že bude těžko návratná, a všímají si i složité dopravní obslužnosti Vraného, kde má nový papírenský stroj stát.
Výstavbu nového papírenského stroje na výrobu tissue papíru, jejíž náklady by spolu s doprovodnými investicemi vyšly na dvě miliardy korun, připravuje a. s. Jihočeské papírny Větřní. Roční kapacita zařízení bude činit 30 tisíc tun. "Potřebujeme investici, která by nám umožnila dosahovat daleko lepších výsledků než nyní. Pouze vnitřní reorganizací a hledáním úspor toho nedosáhneme. Ty mají své limity," řekl Jiří Peterka, pověřený generální ředitel JIP Větřní. Za jednu z dalších rozvojových oblastí pokládá například výrobu tiskových papírů v mateřské společnosti. "O tom je ale třeba ještě diskutovat," dodal.
Nový papírenský stroj na výrobu tissue papíru jako výchozí suroviny pro výrobu ubrousků, toaletního papíru, kuchyňských rolí, kapesníčků a dalších hygienických potřeb, má být postaven ve Vraném u Prahy, kde má JIP jednu ze svých dceřiných společností. Roční produkce se má pohybovat mírně pod celkovou kapacitou, zhruba kolem 25 tisíc tun za rok. Tissue papír se má vyrábět z buničiny Biocelu Paskov, který má v JIP od začátku roku významné postavení. Jak připouštějí experti, podobný záměr byl od samého počátku také v pozadí vstupu Biocelu do Jihočeských papíren.
Přestože někdejší šéf JIP Josef Zbořil upozornil ve své analýze dozorčí radu společnosti na rizikovost, pochybnou návratnost projektu a komplikovanou dopravní obslužnost Vraného, někteří představitelé JIP se zhlédli v optimismu marketingových studií. Ty vycházejí z předpokladu, že kvalita nových výrobků nebude mít v zemi obdobu, což zaručí úspěch na trhu. Studie vycházejí z úvahy, že nová produkce JIP nahradí část či podstatnou část dosud dováženého hygienického zboží ze zahraničí. V ČR se totiž vloni spotřebovalo 41 500 tun hygienických papírových výrobků, z nichž pouze 13 500 tun vyrobily domácí firmy. Přitom domácí spotřeba je v porovnání se zahraničím nízká. Zatímco v roce 1996 se v zemi spotřebovalo na jednoho obyvatele 4,3 kg hygienických papírů, v Rakousku 10,5 kg a v Německu dokonce 12,8 kg, což bezesporu souvisí i s výší životní úrovně v jednotlivých zemích.
Nový generální ředitel Jiří Peterka je ale v soudech zdrženlivý. "Záměr je ve fázi dokončování vstupních materiálů, na jejichž základě se bude rozhodovat. Předpokládám, že do konce roku bude v celé věci jasno," uvedl. V případě, že by se akcionáři pro výstavbu nového papírenského stroje vyslovili, výroba by měla být ve Vraném zahájena někdy ve druhé polovině roku 1999. Zatím byl vypsán tendr na dodavatele technologie a zahájeny práce na studii koncepčního řešení výstavby papírenského stroje.
A. s. Jihočeské papírny Větřní, která představuje druhou největší papírenskou skupinu v zemi, prochází v poslední době složitým obdobím. Dceřiné společnosti jsou až na výjimky ztrátové, poklesla konkurenční schopnost. Velké naděje se proto vkládají do projektu restrukturalizace a reorganizace společnosti, který má být hotov do konce letošního roku. Ten předpokládá propuštění řady především THP pracovníků, snížení nákladů, zvýšení produktivity práce a zefektivnění řízení celé skupiny. Ta by se proto měla k 1. lednu 1999 sloučit do jediného právního subjektu.
Za první pololetí 1997 firma vykázala konsolidovanou ztrátu 48,896 miliónu Kč. Celkový prodej skupiny v této době dosáhl 1,267 miliardy Kč, z nichž asi 49 procent představoval export. JIP se základním jměním 2,444 miliardy Kč má čtyři dceřiné společnosti ve Větřní, Loučovicích, Vraném a Červené Řečici a tři přidružené společnosti s majoritou zahraničních investorů. Největším akcionářem firmy je IPB, která podle říjnových údajů SCP drží 46,13 procenta akcií JIP.

Zdeněk Zuntych