Nutné kroky k oživení - nové zakázky, pokles nákladů, investoři do zadlužených "dcer"

Oprávky srazily ČKD Praha do ztráty

* Auditor nadiktoval masívní tvorbu opravných položek, firma se tak ocitla v červených číslech.
Praha (tom)
Strojírenský holding ČKD Praha, který nyní prochází organizační a finanční restrukturalizací, zažívá krušné časy. Ještě do letošního pololetí zisková společnost, i když za šest měsíců vykázala profit pouze pět miliónů korun, se na konci třetího čtvrtletí propadla do konsolidované ztráty 1,2 miliardy korun. Na celkovém výsledku se výrazně projevila nutnost vytvořit opravné položky zejména k pohledávkám po lhůtě splatnosti a zásobám v hodnotě 1,578 miliardy, zatímco loni za stejné období to bylo 37 miliónů. "Po odečtení vlivu tvorby opravných položek by společenství ČKD vykázalo provozní zisk 646 miliónů a celkový profit 258 miliónů," upozornil HN mluvčí holdingu Richard Pažout.
Hospodaření také ovlivnila ztráta trhů v Rusku a jihovýchodní Asii a rovněž propad z finančních operací ve výši 1,7 miliardy korun, což je pětinásobek proti srovnatelnému období loňského roku. Prodej naopak meziročně vzrostl o 34 procent na 9,7 miliardy korun, z toho export činil 67 procent.
Místopředseda představenstva ČKD František Horák podotkl, že kvůli potížím na světových i domácích kapitálových a finančních trzích se firmě nepodařilo dokončit nastartovanou finanční a kapitálovou restrukturalizaci, tedy navýšit základní jmění a následně vydat emisi dluhopisů v tuzemské a později i zahraniční měně.
Šanci, jak by se ČKD mohlo dostat z této nepříznivé situace, analytici vidí ve třech rovinách - zajistit nové zakázky, snížit náklady a sehnat pro zadlužené dceřiné společnosti strategické partnery. "Firma nutně potřebuje nové zakázky, které by nahradily výpadky v Rusku. Tento moment je velmi důležitý pro budoucí vývoj tržeb," řekl našemu listu analytik společnosti Patria Finance Ondřej Daťka. Jeho kolega z firmy Global Brokers, Tomáš Kaňka, dodal, že ČKD se musí snažit více prosadit na západních trzích. "Východní trhy jsou sice perspektivní, ale, jak jsme se letos mohli přesvědčit, také velmi rizikové," upozornil.
Největší problémy z celého holdingu mají firmy v oboru kolejové techniky, ČKD Vagónka Studénka a ČKD Dopravní systémy. Jednou z variant, jak těmto firmám pomoci, je podle Pažouta sehnat pro ně zahraničního partnera, který by přinesl tolik potřebné finance. "Vedeme různá jednání, vše však nakonec může skončit úplně jinak," uvedl mluvčí ČKD.
Na nepříznivé hospodářské výsledky reagovaly akcie pražského holdingu obchodované na vedlejším trhu burzy za poslední dva dny poklesem o téměř patnáct procent, včera uzavřely na 144 korunách. "Současná situace titulu nepřeje. Pokud nepřijde nějaký pozitivní impuls, pochybuji, že by mohly růst," řekl Daťka.