Příští mistrovství světa basketbalistek bude v roce 2010 hostit Česká republika. Šampionát se uskuteční od 23. září do 3. října v Brně a v Ostravě. Předolympijský kvalifikační turnaj, ve kterém budou startovat i české basketbalistky, se bude hrát v červnu v Madridu. Rozhodnutí padlo na dvoudenním zasedání výkonné rady basketbalové federace FIBA v Chicagu.

Původně se o pořadatelství mistrovství světa ucházela ještě Austrálie, Francie a Lotyšsko. "Všechny tři země ale v poslední chvíli svou kandidaturu stáhly. Příčinou byly velmi tvrdé podmínky tendru, na který jsme byli jako jediní dokonale připraveni," řekl místopředseda České basketbalové federace Jiří Hamza, jenž se zasedání v Chicagu zúčastnil.

Pořadatel mistrovství světa basketbalistek musel složit ještě před jednáním v Chicagu bankovní garanci ve výši čtyřiceti milionů korun. Celkově přijdou náklady na pořádání mistrovství světa 150 až 200 milionů korun. V mistrovství světa bude startovat šestnáct týmů ve čtyřech skupinách, české basketbalistky postoupí na šampionát jako pořadatel přímo. Dvě skupiny se budou hrát v Brně a dvě v Ostravě.

České basketbalistky startovaly na mistrovství světa poprvé v září 2006 v Brazílii, kde obsadily sedmé místo. Titul mistryň světa budou na příštím šampionátu obhajovat basketbalistky Austrálie. České reprezentantky jsou mistryněmi Evropy z roku 2005, o dva roky dříve skončily na evropském šampionátu druhé. Ve sbírce úspěchů mají ještě páté místo z olympijských her v Aténách a stejné umístění vybojovaly letos na mistrovství Evropy v Itálii.

Související