Miley_Cyrusova__192x128_.jpgMinulý víkend posbírala tři trofeje prestižního ocenění The Teen Choice Awards, ceremoniál moderovala a také na něm několikrát vystoupila coby zpěvačka. Vydává hudební alba, DVD, zanedlouho půjde do kin její první celovečerní film. Navrhuje vlastní značku oblečení, dává rozhovory The New York Times i Vanity Fair, fotografovala ji Annie Leibovitzová.

Miley Cyrusové je teprve patnáct let a je současnou nejzářivější americkou dětskou superhvězdou. Jen za poslední rok vydělala teenagerka z rodinné farmy v Nashvillu v Tennesee více než 25 milionů dolarů, což ji zařadilo nejen do žebříčku Nejlépe vydělávajících mladých celebrit pod 25 let, který sestavuje uznávaný ekonomický časopis Forbes, ale také do prestižní hitparády Nejlépe vydělávajících umělců uplynulého roku.

Tam nynější "obdoba Shirley Templové" šlape na paty předním dospělým hollywoodským hvězdám. Pětadvacet milionů dolarů si totiž loni vydělaly například také oscarové herečky Reese Witherspoonová, Gwyneth Paltrowová nebo někdejší Rachel z Přátel Jennifer Anistonová.

Článek pokračuje pod videem

A stejný výdělek si zajistila i dívka, kterou fakticky stvořil televizní kanál Disney. Právě tady totiž ve věku pouhých dvanácti let začala Cyrusová účinkovat ve zprvu nenápadném dětském seriálu nazvaném Hannah Montana.

Jméno z televizní série

Televizní příběh obyčejné dívky Miley Stewartové, která tajně žije dvojí život a po večerech sklízí mezinárodní úspěchy coby popová zpěvačka Hannah Montana, změnil americkou dětskou televizní zábavu - a také život představitelky hlavní role.

Miley Cyrusová se tehdy ostatně ještě jmenovala Destiny Hope Cyrusová, jméno si změnila až v návaznosti na obrovský úspěch své televizní role. Seriál, který stojí na myšlence "každý může být hvězdou", od roku 2006 týden co týden přitahuje k televizní obrazovce miliony nezletilých - největší část publika tvoří děti od šesti do čtrnácti let.

Výkonný šéf Disney Channel Gary Marsh brzy rozpoznal potenciál takové nečekané popularity a rozhodl se talent a energii mladé herečky a zpěvačky využít na co možná nejvíce frontách.

Článek pokračuje pod videem

Její nepochybný hudební talent, který někdejší kostelní sboristka a dcera bývalé americké country hvězdy Billyho Ray Cyruse rozvíjela už od dětství, vyústil v rychlé vydání prvních alb.

Disneyho hudební stáj Walt Disney Records už v říjnu 2006 vydala album Hannah Montana Soundtrack, kde Cyrusová interpretuje své nejslavnější seriálové písně. Veleúspěšnou desku v létě 2007 následovalo album Hannah Montana 2: Meet Miley Cyrus a letos v červenci patnáctileté popové zpěvačce vyšlo i vlastní autorské album, nazvané Breakout.

Olbřímí marketingová kampaň i nepochybná popularita Cyrusové způsobily, že se deska okamžitě ocitla na špici nejprestižnějšího hudebního žebříčku, Billboard 200 Music Chart.

Bůh je moje cesta

Miley Cyrusová mezitím stačila posbírat několik dalších cen a zazářila i na letošním oscarovém ceremoniálu - ačkoliv zbytek světa příliš nevěděl, o koho se jedná, patnáctiletá dívenka na sebe strhávala veškerou pozornost už na červeném koberci.

V rámci předávání cen pak Cyrusová na pódiu vystoupila s vlastní interpretací jedné ze soutěžních písní, skladby That's How You Know z hrané "disneyovky" Kouzelná romance.

Triumf Cyrusové alias Hannah Montany evidentně jen tak neskončí. Příští rok v květnu vstoupí do kin i celovečerní film inspirovaný tímto seriálem, Miley Cyrusová spolupracuje na Disneyho módní řadě oblečení pro teenagery.

Mladinká zpěvačka se podílí i na výchově teenagerů. Silně věřící katolička se v přímých televizních přenosech i na koncertních turné nechává slyšet, že "Bůh je moje cesta i síla", nosí prsten cudnosti symbolizující odhodlání vyhnout se předmanželskému sexu (co na tom, že na pódiu vystupuje ve stříbřitých sexy minišatech nebo ultrakrátkých trenýrkách a miniaturní podprsence). Ve volném čase prý Cyrusová nejraději plete a stará se na rodinné farmě o zvířata.

"Ráda bych napsala paměti," svěřila se Cyrusová letos na jaře. Disney znovu zavětřil - příběh vzestupu teenagerského idolu je přece dobrým magnetem na peníze. Za memoáry patnáctiletá zpěvačka údajně obdrží sedmimístnou sumu. Idoly, především ty mladé, je třeba podporovat.

Související