Sněmovna reprezentantů napodruhé schválila záchranný plán pro finanční trhy.Zákonodárci z americké Sněmovny reprezentantů schválili záchranný plán podpory pro finanční sektor za 700 miliard dolarů. Propagátorům balíčku se tak nakonec podařilo přesvědčit některé zákonodárce, kteří napoprvé hlasovali proti přijetí, aby plán administrativy prezidenta George Bushe podpořili svým hlasem.

Pro přijetí plánu nakonec hlasovalo 263 zákonodárců, proti jich bylo 171. Aby balíček opatření Sněmovnou reprezentantů prošel, bylo potřeba 218 hlasů.

Bush podepsal plán okamžitě

Bush návrh zákona o stabilizaci amerického finančního systému podepsal ani ne dvě hodiny po resumé ze Sněmovny reprezentantů. "Mám velkou důvěru ve vás, pane ministře, i ve váš tým," řekl Bush ještě před podpisem ministrovi financí Henrymu Paulsonovi. Poděkoval mu zároveň, že pomohl plán prosadit v Kongresu. Poděkoval také i předsedkyni Sněmovny Nancy Pelosiové.

Prezident Bush podepisuje plán na záchranu americké ekonomiky."Bude trvat nějakou dobu, než Wall Street a američtí občané pocítí dopady přijetí záchranného plánu. Nestane se to přes noc," uvedl Bush na tiskové konferenci. Dodal, že s penězi, které Kongres svým hlasováním uvolnil, je třeba nakládat uvážlivě.

"To, že byly trhy ponechány bez dozoru, způsobilo chaos. Uspořádáme sněmovní slyšení a budeme zjišťovat, jak jsme se do této finanční krize dostali. Teď se ale musíme zaměřit na budoucnost a na to, jak podobné krizi v budoucnu zabránit," předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová.

"Schválení záchranného plánu bylo velmi důležitým krokem, který umožní stabilizovat finanční trhy a odblokuje úvěrové trhy. Budeme nadále využívat všech dostupných možností, abychom zmírnili problémy na úvěrových trzích a zajistili silnou a zdravou ekonomiku," uvedl ve svém tiskovém prohlášení šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Přečtěte si také

Wall Street reagoval poklesem

Akcie na Wall Street od začátku pátečního obchodování posilovaly. Bezprostředně poté, co záchranný plán prošel Sněmovnou reprezentantů, však začaly své zisky ubírat. Index Dow Jones, který sleduje pohyb nejvýznamnějších akciových emisí na Wall Street, oslabil o 157,47 bodu a obchodní den uzavřel poklesem o 1,50 procenta na hodnotě 10 325,38 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,35 procenta na 1 099,23 bodu, zatímco index Nasdaq Composite si odepsal 1,48 procenta na 1 947,39 bodu. Přitom ještě před 18. hodinou středoevropského letního času (před 12. hodinou newyorského času) posiloval index Dow Jones o 2,30 procenta a Nasdaq Composite o 3,16 procenta.

Podobný průběh předvídal i makléř Patria Finance Josef Kohout. Ten ještě před hlasováním řekl, že by nebylo překvapením, kdyby Wall Street klesal případně i tehdy, kdyby Sněmovna reprezentantů záchranný plán schválila.

"Jakákoli zpráva, která překvapí, bude vnímána spíše více negativně než pozitivně," odhadl pro server iHNed.cz Kohout. Za celý týden akciové trhy oslabily nejvíce za posledních sedm let.

Silná lobby před hlasováním

"Záchranný plán musíme schválit, abychom zabránili ekonomické katastrofě," vyzvala své kolegy těsně před očekávaným hlasováním Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny.

Ve středu jej schválil americký Senát poměrem hlasů 74:25. Od té chvíle - a nejvíce od pátečního amerického rána - čelní představitelé Kongresu obcházeli zákonodárce a snažili se je přesvědčit, aby tentokráte hlasovali pro přijetí plánu. Jednou ho už odmítli, čímž finanční krize nabrala obrátek, které nejbohatší muž světa Warren Buffett označil výrazem "hospodářský Pearl Harbor".

Co například obsahuje schválený záchranný plán

Oproti původnímu plánu schválený balíček předvídá některá další opatření. Republikáni požadovali po pondělním fiasku ve Sněmovně reprezentantů řadu změn. Jednou z nich bylo i zvýšení ochrany bankovních vkladů. Limit na částku garantovanou Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) se tak zvýší na 250 000 dolarů z nynějších 100 000 dolarů. prodlouží se také daňové úlevy pro firmy.

Záchranný plán Bushovy administrativy počítá s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva, která zatěžují jejich účetní bilance, nutí je odepisovat stále vyšší ztráty a ochromují finanční sektor nedůvěrou. Se stabilizací finančního trhu a zejména s oživením amerického trhu bydlení by vláda prodávala vykoupená aktiva zpět na trhu a podle většiny expertů by mohla ještě vydělat.

Nový zákon má také omezit tzv. zlaté padáky pro ředitele společnostní účastnících se programu a zřizuje výbor, který bude mít nad fondem dohled. Ten by mělo řídit ministerstvo financí.