Vedení střížkovského klubu se rozhodlo s ním neprodloužit smlouvu, která mu vyprší 30. června. Nového kouče klub hledá. Ještě v pátek přitom sportovní ředitel Josef Jícha tvrdil, že ukončení spolupráce s Urbanem je nehorázná lež.

"Kouči Urbanovi končí 30. června smlouva, a je proto zcela logické, že budeme jednat. Podle mě tak ze 70 procent u mužstva zůstane," řekl Jícha před třemi dny ČTK.

Nyní však oznámil, že Urban u týmu končí. "Za tři roky jsme se pod ním někam dostali a taková doba je ideální pro nějakou změnu," uvedl Jícha s tím, že o Urbanově nástupci se bude rozhodovat v nejbližších dnech.

Jednapadesátiletý kouč se o ukončení svého angažmá dozvěděl v pondělí. "Schůzka byla o jedné větě. Šéfové týmu mi řekli, že končím, nic víc jsme neřešili," řekl ČTK Urban, který přivedl Bohemians Praha před rokem do nejvyšší soutěže.

V uplynulém ročníku první ligy s nováčkem obsadil třinácté místo a dovedl ho tak k záchraně.

Žák: Budu chtít hrát útočně a kombinačně

Nový kouč Robert Žák se bude s mužstvem snažit o pohledný a ofenzivní fotbal, který by je zároveň posunul mimo ohrožení sestupem.

Třiačtyřicetiletý kouč letos prožívá jaro plné zvratů. Začal ho jako kouč druholigového Mostu, pak mu vedení nečekaně neprodloužilo smlouvu, jenže nakonec může jaro bilancovat s úsměvem.

Ve čtvrtek oficiálně převezme prvoligové Bohemians Praha. "Na minulost ale nechci vzpomínat ve zlém, chci si z ní vzít to lepší; navázat na ní a přitom se vyvarovat některých chyb," řekl ČTK Žák.

Dvě sezony strávené v Mostě jsou pro něj inspirací i co do herního projevu. "S Bohemians jsme se v lize minuli, ale hráči si ještě pamatují, že v ní Most hrál útočně a kombinačně. A to se jim budu snažit vštípit a dál to rozvinout," řekl Žák.

"Tým má na to, aby hrál ještě o něco výše než loni, rád bych ho posunul do středu tabulky," zhodnotil své ambice.

"Nevraživosti Bohemky se nebojím"

Vedení střížkovského klubu si od něj prý slibuje i to, že bude oproti svému předchůdci Luboši Urbanovi citlivěji pracovat s cizinci v týmu.

"S tím musím počítat. Každý máme nějakou roli a mně nějakým řízením osudu vyšla tahle. Musím se jí tedy snažit dělat dál a nejlépe, jak mohu. Naopak, je to výzva," nebránil se očekáváním Žák.

Kvůli novému angažmá si od fotbalu příliš neodpočine, i když si to po rozchodu s Mostem přál a krátce poté se dočkal i třetího syna. "Ale já jsem zvyklý, k profesi fotbalového trenéra kus sebeobětování bohužel patří," přiznal Žák.

Náplastí mu prý budou alespoň podmínky, jaké jej v Bohemians čekají. "Klub jde správným směrem, má výborné tréninkové centrum, dost si od toho slibuji," dodal.

Nebojí se ani velmi malé popularity, jíž mají střížkovští Bohemians mezi fanoušky. "U nás v lize je víc týmů, na něž chodí dva tisíce diváků. Není to handicap. Jsme malý klub, svým způsobem podobný třeba Blšanům.

Ale na rozdíl od nich jsme ve velkém městě a můžeme si svou pozici zlepšovat. A že bych si tímhle angažmá zkazil životopis a udělal nepřátele? Takhle o tom opravdu nepřemýšlím," uzavřel Žák.

Související