Rogier van der Weyden
V belgické Lovani, půvabném městě s jednou z nejstarších univerzit na světě, bude až do 6. prosince k vidění skvělá výstava víc než stovky děl vlámského mistra Rogiera van der Weydena, jeho školy a následovníků. Obrazy pocházejí z belgických i světových sbírek.
V novém moderním muzeu, nazvaném prostě M, je vystaven nádherný portrét Čtoucí Magdalena, triptych Sedm svátostí, Pieta. Nejslavnější van der Weydenův obraz, Snímání z kříže, pro který by pouť z madridského Prada byla moc náročná, je tu přítomen v podobě originální „dýchající" videoinstalace.
Malíř, narozený roku 1400, patří k osobnostem, které uvedly světové malířství do pohybu, a tím jsou nesmírně významné. Jako první v dějinách maloval reálné lidi a jejich emoce: jeho postavy pláčou. Stál na úsvitu nové doby, pomohl ji vymanit ze středověké strnulosti.
Jeho dívky, madony, světice jsou neskonale krásné. S jeho podmanivými kompozicemi se vyrovnávaly celé generace malířů Evropy. „Jeho obrazy nám nabízejí pohled na středověký svět, který úplně nechápeme, ale jsme jím uneseni – jako při pohledu na exotickou krajinu," říká o Rogieru van der Weydenovi kurátor výstavy Jan van der Stock.
Vlámská města se stavěla tak, aby chodec došel z jednoho do druhého před zavřením bran. Z Bruselu do Lovaně je to tudíž dnes slabá půlhodina. Kvůli Rogieru van der Weydenovi tu cestu stojí za to podniknout.

Veletrh ve Varšavě
Ráj numizmatiků

Numizmatický veletrh, který nese název Coin expo 2009, bude hostit vystavovatele z Polska, Ameriky, Číny, Austrálie, Německa, Francie a dalších zemí. Kromě nově emitovaných měn bude k vidění, k prodeji i nákupu mnoho historicky cenných kousků. Návštěvníci mohou využít i možnost odborné numizmatické konzultace zdarma. Přijeďte v termínu od 15. do 17. října.
www.coinexpo.pl

Dublin
Tisky Edvarda Muncha
Edvard Munch je nejvýznamnějším výtvarným expresionistou. Na 40 jeho tisků si můžete prohlédnout v irské Národní galerii v rámci výstavy, která bude otevřena do 6. prosince. Z Munchova díla jsou známé převážně jeho malby a litografie, možná proto bude překvapením, že mnohé slavné náměty mají zároveň i podobu dřevorytů.
www.nationalgallery.ie

Frankfurt
Frankfurtský knižní veletrh
Frankfurtský knižní veletrh se letos uskuteční od 14. do 18. října. Akce má vždy nějakého hlavního hosta – letos jím bude Čína. Proto se můžete těšit na program zaměřený na klasickou i moderní čínskou literaturu. Veletrhu se zúčastní například spisovatelé Liang Pching, Čch’ C’-ťien nebo Muo Jen. Ve městě bude zároveň až do ledna k vidění výstava současné čínské architektury a v knihovně probíhá až do 24. října fotografická výstava Světové dědictví v Číně.
www.frankfurt-book-fair.com

Emsworth
Dobroty z moře

Emsworth je městečko na jihu britských ostrovů, asi hodinu jízdy autem od Londýna. Svou polohou na břehu moře přímo vyzývá k pořádání akce, která se jmenuje Týden mořských plodů. Ve dnech od 19. 10. do 5. 10. se z městečka stane jedno velké tržiště, kde bude možné zakoupit snad vše, co moře nabízí k snědku. Královnou nabídky bude zajisté ústřice, jejíž sezona právě nadchází.
www.emsworthseasons.org

Londýn
Moderní tanec

Už od roku 1978 v Londýně každoročně pořádají festival moderního tance Dance Umbrella. Program je zaměřen na prezentaci možností tanečního umění, během festivalu tanec opouští sály a vyráží do ulic Londýna. Letošní ročník se nechává inspirovat africkým tancem v jeho tradiční i moderní poloze. Měsíc tance potrvá od 6. října do 7. listopadu.
www.danceumbrella.co.uk

Madrid
Býčí zápasy
S koncem října končí i sezona býčích zápasů v nejznámější španělské aréně Las Ventas. Velká toreadorská podívaná se koná pouze o nedělích. V Las Ventas se odehrává jen skutečná korida, nikoliv turistická představení „na oko". Kdo špatně snáší pohled na krev, měl by tuto akci raději vynechat. S koncem sezony je připraveno několik speciálních show.
www.taquillatoros.com

Paříž
Umění ze země hřmícího draka

V Paříži probíhá do 25. ledna výstava, která představuje umění z bhútánských buddhistických chrámů. Bhútán je jednou z nejuzavřenějších zemí na světě. Bhútánské království se snaží bránit globalizaci, a z toho důvodu ročně nevpustí do země víc než 6000 cizinců. Pařížská výstava proto skýtá jednu z mála příležitostí prohlédnout si umělecké poklady této země.
www.guimet.fr

Štrasburk
Alsaské pivní slavnosti

Pokud jste nestihli Oktoberfest, máte letos ještě jednu příležitost zúčastnit se významné pivní slavnosti, a to od 16. do 18. října. Festival ve Štrasburku se spíše než na objem vypitého moku zaměřuje na jeho kvalitu. Dává prostor malým výrobcům, z jejichž sladoven pocházejí různé pivní speciality v malých sériích.
www.festivalmondialbiere.qc.ca

Související