Kanada a Rusko, největší favorité hokejového turnaje, zahájily své olympijské vystoupení raketově. Oba týmy nasypaly svým soupeřům osm gólů. Sidney Crosby a spol. rozdrtili Norsko 8:0, družina Alexandra Ovečkina zválcovala Lotyše 8:2.

"Je vždycky pěkné, když se vám podaří dobré momenty a dobrý start. Byli jsme připraveni, ale je to teprve začátek a my musíme pokračovat v tom, jak hrajeme,“ řekla ruská hvězda Alexandr Ovečkin, suverénně nejproduktivnější hráč NHL.

Tři góly už v první třetině

Rusové na Lotyše vlétli, už po první třetině vedli 3:0. A když na počátku třetí části Lotyšsko snížilo na 4:1, Ovečkin za šestadvacet vteřin vstřelil pátý ruský gól, v zápase svůj druhý. Ruští hokejisté pak dali tři další góly. "Myslím, že jsme ve třetí třetině hráli lépe než v prvních dvou,“ radoval se Ovečkin ze zlepšujícího se výkonu týmu.

I přes jednoznačný výsledek hledají ruští hokejisté nedostatky. "Byl to první zápas a nikdo neočekával, že bude jednoduchý,“ prohlásil obránce Sergej Gončar. "Některé chyby uděláte jednou, pak se musíte podívat na video a tvrdě pracovat při tréninku. My máme den před dalším zápase, takže musíme zapracovat, abychom nedělali tolik chyb,“ dodal Gončar.

S českým výběrem se Rusové utkají v neděli od 21 hodin českého času, předtím hrají v pátek v 6 hodin ráno se Slováky.

Zatímco Rusové se uklidnili prvním gólem už ve 3. minutě, Kanaďané, hnáni nadšenými domácími fanoušky, čekali na úvodní trefu proti houževnatým Norům až do druhé třetiny. Z jejího kraje se v přesilovce prosadil Jerome Iginla. Norský odpor poté povolil.

"Je obtížné, když máte před zápasem pouze jeden společný trénink,“ uvedl útočník Corey Perry. "Lidé nás podrželi, nebyli netrpěliví, ani když jsme dlouho nemohli skórovat,“ těšilo Sidney Crosbyho.

Iginla se vrátil ke Crosbymu a Nashovi

Kanaďané budou chtít na turnaji mimo jiné těžit ze společného srpnového kempu, kde byl kompletní širší výběr. A poznatky z něj implantoval kouč Mike Babcock do složení formací během zápasu, když do elitní formace k Ricku Nashovi a Crosbymu přidal Iginlu.

"Myslím, že týmová chemie byla při kempu dobrá,“ nechal se slyšet Nash. "Až zítra potrénujeme a pak odehrajeme další zápas, bude to lepší a lepší,“ dodal Nash.

Hokejisté javorového listu hrají v pátek v 1.30 českého času se Švýcarskem, v pondělí v 1.40 je pak čeká zámořské derby s USA.

Související