Pamatujete si, kdo dal první gól v prvním z 47 vzájemných česko-slovenských hokejových zápasů? Psal se rok 1994 a Miroslav Šatan poslal Slováky na olympiádě v Lillehammeru do vedení. Jenže Češi nakonec utkání o páté místo úplně otočili a vyhráli 7:1.

Šatan je v olympijském výběru východních sousedů i letos, šestnáct let poté. Jenže do federálního derby, kterým zítra ráno od šesti hodin odstartuje pro Čechy i Slováky olympijský turnaj ve Vancouveru, nemůže nastoupit kvůli poraněnému zápěstí.

Lékař slovenského týmu musel kvůli řezné ráně na stehně škrtnout ze soupisky i Mariána Gáboríka. Slovenská útočná síla se tak rázem o hodně zmenšila a ještě umocnila názory obou stran, že Češi jsou favority úvodního zápasu.

Na loňském MS vyhráli Češi 8:0

Pro svěřence Vladimíra Růžičky mluví i historická statistika: dosud dvakrát narazili čeští hokejisté na olympiádě na Slovensko a v obou případech uspěli. Výrazně lepší bilanci má český tým i ve vzájemných utkáních na mistrovství světa, z 11 vzájemných utkání na šampionátu jich Češi vyhráli osm, Slováci se radovali dvakrát a jednou se hrálo nerozhodně. Loni na jaře Češi v osmifinálové skupině dotáhli dominanci k rekordnímu triumfu 8:0.

Ze současného Růžičkova kádru si ten zápas dobře pamatují Jágr, Červenka, Blaťák, Milan Michálek a Eliáš. "Zápas s Čechy je pomalu náš národní folklór. Ale nemyslím si, že tentokrát bychom soupeři sedli na lep naivními chybami, jako jsme to v minulosti často páchali,“ řekl bez známky nervozity slovenský tréner Ján Filc.

Slovenský komplex z Čechů má jasné statistické vyjádření. Od vzájemné lillehammerské premiéry spolu reprezentační výběry obou států sehrály celkem 47 zápasů. Češi jich vyhráli 30, Slováci deset a sedm duelů nemělo vítěze.