První gól Finů na turnaji zaznamenal Olli Jokinen, u jehož trefy asistoval také veterán Teemu Selänne a připsal si celkově 36. kanadský bod na olympijských hrách. Devětatřicetiletý útočník Anaheimu se tak dotáhl na vedoucí trio ve složení Vlastimil Bubník (Československo), Valerij Charlamov (Rusko) a Harry Watson (Kanada).

Finsko vstoupilo do utkání velmi dobře, záhy si vynutilo přesilovku a již v polovině čtvrté minuty Jokinen otevřel skóre. Selänne si vyhraným vhazováním připsal asistenci. Na své páté olympiádě tak díky ní vylepšil svou bilanci na 20 gólů a 16 finálních přihrávek, přestože po nedávné zlomenině čelisti byl jeho start ve Vancouveru v ohrožení.

Favorizovaný výběr Suomi měl i nadále převahu, kterou nejlépe vyjádřil poměr střel na branku za první třetinu, který vyzněl 17:2 v jeho prospěch. Brankově to však dokázal vyjádřit už pouze Hagman na konci 18. minuty, když zblízka využil i druhou početní výhodu Finů v utkání.

Bělorusům se ovšem povedl nástup do druhého dějství, když už 21 vteřin po přestávce snížil Kosticyn, a dokázali tak Finy alespoň v prostřední části hry potrápit. V 29. minutě měl velkou šanci osamostatnit se v čele historických tabulek Selänne, ale Koval jeho pokus o blafák vystihl. Finy přesto uklidnil ještě do druhé pauzy svou druhou přesnou trefou Hagman.

Definitivní klid do finských řad vnesl 23 sekund po zahájení třetí části Filppula. V 52. minutě mohl Hagmanův střelecký účet dorovnat Jokinen, orazítkoval ale jen brankovou konstrukci. Krátce nato uzavřel na konečných 5:1 Jarkko Ruutu. V samém závěru mohl dokonat hattrick Hagman, ležící gólman Koval byl však proti.

Související