Strana zelených (SZ) definitivně skončila s podporou úřednickému kabinetu premiéra Jana Fischera, řekl v úterý předseda zelených Ondřej Liška. Debata o obsazení vládních postů podle něj už bude jen na ODS a ČSSD. Lídr SZ Fischerově vládě znovu vyčetl, že pod pláštíkem své popularity jde bezprecedentně na ruku energetickému gigantu ČEZ. Varoval před tím, že po odchodu zelených z vlády se chystá audit plánovaných ekologických zákonů, který povede k jejich škrtání.

Zelení budou podle Lišky prosazovat, aby i v budoucí vládě zůstalo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro lidská práva, která měli na starost v bývalé koaliční vládě Mirka Topolánka. Obávají se ale, že ČSSD, ODS i KDU-ČSL samostatnost ministerstva životního prostředí zruší. To by podle Lišky vedlo k největšímu útoku na ochranu životního prostředí v posledních letech.
Zelení svou podporu Fischerovy vlády stáhli minulý týden poté, co premiér bez širších konzultací pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu (za ČSSD). Ten se ujal úřadu po ministru Janu Dusíkovi, kterého nominovali právě zelení a který z vlády odešel, neboť se s premiérem neshodl na postupu v otázce modernizace elektrárny Prunéřov II. Zelení pak vyzvali ministra pro lidská práva Michaela Kocába, který byl jejich posledním zástupcem v kabinetu, aby rezignoval.

Kocáb: Volte ženy

Exministr Kocáb v úterý na bilanční tiskové konferenci ke svému ročnímu působení ve vládě řekl, že agendy se podle něj ujme jeho náměstek Czeslaw Walek, který věří, že úřad ministra zůstane zachován.

Priorit je podle Kocába do konce funkčního období vlády Jana Fischera celkem 11. Patří k nim i příprava novel zákonů o sněmovních a krajských volbách, podle nichž by v zájmu rovných příležitostí na kandidátních listinách mělo být nejméně 30 procent žen.

Kocáb v této souvislosti vyzval občany, aby již letos formou preferenčních hlasů podpořili zvolení žen do Poslanecké sněmovny.

Související