Zlatá ulička na Pražském hradě je od pondělí uzavřená veřejnosti. Kvůli rekonstrukci se turisté do malebné části Hradu nedostanou nejméně rok. Někteří prodejci suvenýrů, kteří v ní mají obchody, říkají, že vedlejším cílem rekonstrukce je vytlačit některé z nich z této turisticky atraktivní lokality. Představitelé Hradu přiznávají, že uličku bude muset opustit až třetina prodejců.

Původně měla být ulička nepřístupná už od počátku měsíce, správa Hradu ale rozhodla o víkendu ještě turistům vstup do pitoreskního místa umožnit. Ulička je jedním z hlavních turistických lákadel Hradu. Za vstup do ní a prohlídku domků se platí. Podle informací médií přijde hradní správa uzavřením uličky na nájemném o méně než 12 milionů korun ročně, podle některých jiných informací to ale může být až 23 milionů.

Zřejmě nejrozsáhlejší opravy v historii ji čekají hlavně kvůli zastaralé kanalizaci, která podle Hradu představuje riziko pro statiku. Znovu by se ulička mohla otevřít v dubnu či v květnu příštího roku. Hrad na rekonstrukci včetně archeologického výzkumu a nové expozice vyčlenil zhruba 40 milionů korun.


Tempo prací bude záviset na archeologickém výzkumu. Stavbaři při rekonstrukci budou kopat až do hloubky šesti metrů. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu. Příslibem objevů je i to, že ulička vznikla na navážce, kam se původně vyvážely hradní odpadky.

Historii uličky i podhradí má podle záměrů správy hradu připomínat stálá výstava, která po rekonstrukci vznikne v devíti ze 16 domků. Právě tím by se měl v uličce omezit počet prodejců suvenýrů.

Související