Španělští fotbalisté vybojovali titul mistrů světa především bezchybnou obranou a precizním držení míče, čímž kompenzovali malou produktivitu v útoku. K titulu jim totiž stačilo jen osm vstřelených branek v sedmi zápasech, čímž stanovili nový rekord. Dosud bylo gólové minimum k dosažení trofeje 11 branek.

Španělé tak překonali výkony Itálie z roku 1938, Anglie z roku 1966 a Brazílie z roku 1994 hned o tři góly. Polovinu ze svých branek navíc dali již ve skupině, v play off pak pak všechny čtyři zápasy vyhráli 1:0, což se dosud také žádnému týmu nepodařilo. Pouze Němci v roce 2002 dokázali v play off udržet čisté konto třikrát po sobě.

Casillas 433 minut bez inkasovaného gólu

Španělé navíc neinkasovali ani v jednom utkání vyřazovací části předchozího mistrovství Evropy a v play off na velkých turnajích tak jsou již sedmkrát za sebou nepokořeni, což se dosud také nikomu nepodařilo.

Španělský brankář Iker Casillas tak uzavřel šampionát se sérií 433 minut bez inkasované branky a překonal tak i Paraguayce Justo Villara, který naopak šampionát začal sérií 410 minut bez branky. Výrazné série bez inkasované branky na turnaji měli i Portugalec Eduardo (333 minut) a Uruguayec Muslera (338 minut). Casillas zároveň zaostal jen 84 minut za absolutním rekordem Itala Zengy z MS 1990.

Španělé turnaji dominovali kromě obrany a precizností svých přihrávek, kterých za zápas vyprodukovali v průměru 700, a připsali si o tisíc více přihrávek než jejich finálový soupeř Nizozemsko a o osm set více než Německo. Navíc s výrazně lepší úspěšností, když spoluhráče našli v 80% případů.

O španělské dominanci na poli přihrávek vypovídá i fakt, že mezi sedmičkou nejčastěji přihrávajících hráčů turnaje je hned šest Španělů. Jejich dominanci narušuje pouze na druhém místě Němec Schweinsteiger.

Nejproduktivnější hráč: Němec Müller

Španělé se tak dostali i k nejvíce střelám na turnaji (121), ovšem jen 38 % z nich šlo na branku. To u Nizozemců šla na branku každá druhá střela. Navíc byli nejnebezpečnějším týmem turnaje při střelbě z dálky. Pět ze svých 12 gólů dali po ranách z 20 a více metrů.

Nejproduktivnějším hráčem turnaje byl i přes semifinálovou absenci Němec Thomas Müller, který pět gólů dal sám a na další tři přihrál. Získal tak Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra.

Přestože Japonci skončili již v osmifinále, jejich útočník Keisuke Honda zůstal nejvíce faulujícím hráčem turnaje (19 faulů) a zároveň druhým nejčastěji faulovaným. Ve finále se před něj dostal pouze Španěl Iniesta.

Celkem na turnaji padlo 145 gólů, což je v průměru 2,27 na zápas. Šampionát v JAR tak zůstal druhým nejhorším v historii co do brankového průměru hned za Itálií 1990 s hodnotou 2,21. Třetí je minulý šampionát v Německu s průměrem 2,29.

Rozhodčí během 64 zápasů odpískali 15 pokutových kopů, z nichž devět bylo proměněno, a ukázali 245 žlutých a 17 červených karet, což je výrazné zlepšení oproti poslednímu šampionátu, který viděl rekordních 307 žlutých a 28 červených karet.

Hráči v průběhu mistrovství zatím čtyřiačtyřicetkrát nastřelili konstrukci branky. Nejrychlejším hráčem šampionátu byl Mexičan Javier Hernández, kterému byla při jednom z jeho sprintů naměřena rychlost 32,15 km/h.