Tajemník prezidenta České republiky Ladislav Jakl se narodil před padesáti třemi lety v Chebu. V osmdesátých letech vystudoval Fakultu žurnalistiky UK, své novinářské zkušenosti získal v Lidových novinách. Od devadesátých let se věnuje rockové hudbě. Po sametové revoluci se stal poslancem za Občanské fórum a ve své politické kariéře pokračoval jako šéf politického odboru kanceláře prezidenta republiky, poradce či tajemník Václava Klause. Publikuje mnohé články, eseje či fejetony, ve kterých často projevuje své známé kontroverzní názory. Žije s partnerkou Radkou Rafaelovou, s níž vychovává syna Matěje.

1. Co vnímáte jako hlavní poslání prezidenta a jeho povinnost vůči občanům?

Slova jako „poslání“ a „povinnost“ jsou velmi silné kategorie a nezaslouží si, aby se o nich povrchně mudrovalo. Snad jen, že prezident je od toho, aby hájil zájmy občanů svého státu a aby jim poskytoval personifikovanou podobu atributů státnosti.

 

2. Co považujete za své nejsilnější přednosti a výhody oproti ostatním kandidátům?

Mezi ostatními kandidáty není ani jeden nesocialista. Všichni jsou to buď socialisté, nebo levicoví intelektuálové. Není mezi nimi ani jeden, kdo by měl svobodu jednotlivce jako svou zásadní životní prioritu.

 

3. Jaký máte pohled na zavedení školného a směřování školství v ČR vůbec?

Školné přichází v úvahu jen na vysokých školách. Ale jen jako dočasné řešení kvůli své funkci regulátora poptávky. Finálním řešením může být jen odstátnění vysokého školství, protože vysokoškolské vzdělání je typickým soukromým, nikoli veřejným statkem. A směřování „školství v ČR vůbec“? To je fakt moc obecná otázka. Možná by bylo dobré, kdyby se dospělí někdy podívali do učebnic svých dětí. Najdou tam jen samou rudou a zelenou propagandu.

4. Jakou věc byste na České republice změnil, kdybyste měl neomezené možnosti?

Nechtěl bych mít neomezené možnosti. To chtějí jen lidé omezení.

 

5. Jak hodnotíte působení předchozích dvou prezidentů Havla a Klause?

 O mrtvých a vlastních šéfech jen dobře.

 

6. Diskutoval jste o své kandidatuře s panem prezidentem? Podporuje Vaši kandidaturu? 

 Ano. Má to povinné.

 

7. Před rokem jste v rozhovoru s Bárou Tachecí řekl, že na návrat do politiky se už cítíte starý a navíc nevíte, zda se do politiky hodí Vaše názorová vyhraněnost. Změnil jste názor?
Nikoli. Obě tyto výhrady cítím stále. Ale přímá volba prezidenta a zoufalá sestava dosavadních kandidátů mě přiměly opět zvážit klady a zápory svého veřejného angažování.
 

 

8. "Myslím, že pro lidi, kteří mi dnes vyjadřují podporu, jsem už něco vykonal," říkáte v rozhovoru pro MF DNES. Můžete Vaše skutky přiblížit?


Nemyslím, že jsou natolik vzdálené, abych je musel přibližovat. Dvacet let nedělám v různých rolích nic jiného, než že hájím svobodu člověka před násilným kolektivismem všeho druhu.